Jak epidemia wpłynęła na ilość L4? W Podlaskiem wystawiono ponad 500 tys. zwolnień

2021.05.13 10:22
W roku 2019 w Polsce wystawiono 25 mln zwolnień lekarskich. Jednak przez pandemię koronawirusa w roku 2020 liczba ta się nie zwiększyła.
Jak epidemia wpłynęła na ilość L4? W Podlaskiem wystawiono ponad 500 tys. zwolnień
Fot: Pixabay

Ponad 22 mln zwolnień

W ubiegłym roku w całym kraju zostało wystawionych ponad 22 mln zwolnień z tytułu choroby własnej, natomiast w województwie podlaskim blisko 509 tys.

- W przypadku koronawirusa elektroniczne zwolnienie lekarskie jest wydawane, gdy osoba chora została skierowana do izolatorium lub poddana hospitalizacji. Po zakończeniu izolacji rekonwalescent musi wrócić do pracy, chyba że dostał zwolnienie lekarskie na kolejny okres - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) województwa podlaskiego.

Zaświadczeń lekarskich z tytułu COVID-19 w ubiegłym roku w Polsce zostało wydanych 642 tys. w tym w naszym regionie 14,6 tys.

W roku 2019 było więcej L4

Podstawą do wypłaty świadczenia chorobowego w przypadku izolacji w warunkach domowych jest informacja z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia, którą ZUS pobiera i przekazuje pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil na PUE ZUS, wówczas osoby zarażone nie muszą dostarczać papierowej decyzji sanepidu do ZUS lub do swojego pracodawcy. Nie muszą także mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej.

To właśnie brak potrzeby wystawiania L4 w przypadku chorych przebywających w izolacji domowej spowodował, że liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu choroby własnej w 2020 r. w kraju była mniejsza niż w roku 2019 o 3 mln, a w województwie podlaskim o 59 tys.

- Bez względu na to, czy jest to izolacja czy też lekarz wystawił dokument o niezdolności do pracy należy pamiętać o poinformowaniu swojego pracodawcy o przyczynie niestawienia się w pracy. Informacja ta może zostać przekazana na przykład telefonicznie lub mailowo - dodaje rzeczniczka.

Co zrobić by otrzymać zasiłek?

Gdy świadczenie chorobowe wypłacane jest przez ZUS, wówczas ubezpieczony musi złożyć stosowny wniosek o zasiłek chorobowy bezpośrednio do Zakładu lub za pośrednictwem swojego pracodawcy. Wniosek można wypełnić i wysłać elektronicznie za pośrednictwem PUE.

W sytuacji gdy świadczenie wypłaca pracodawca do wypłaty wystarczy informacja o izolacji, która znajduje się na PUE ZUS. Jeśli zdarzy się, że na profilu pracodawcy na PUE ZUS nie będą widoczne te informacje, to ubezpieczony w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej izolacji w warunkach domowych powinien złożyć swojemu pracodawcy pisemne oświadczenie.

- W oświadczeniu trzeba potwierdzić, że odbyliśmy obowiązkową izolację w warunkach domowych. Dokument ten stanowi podstawę do wypłaty świadczeń w razie choroby przez płatnika składek po potwierdzeniu informacji zawartych w oświadczeniu w Państwowej Inspekcji Sanitarnej - wskazuje Katarzyna Krupicka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

986 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39