Jak wygląda urlop macierzyński, jeśli dziecko lub matka wymaga hospitalizacji?

2023.02.08 11:05
Nie wszystkie mamy korzystające z urlopu macierzyńskiego są świadome, że mogą go przerwać, jeśli dziecko lub ona sama wymaga hospitalizacji.
Jak wygląda urlop macierzyński, jeśli dziecko lub matka wymaga hospitalizacji?
Fot: pixabay.com

Matka może przerwać urlop macierzyński w przypadku, gdy ona lub dziecko wymaga opieki szpitalnej. Z pozostałej jego części może skorzystać po zakończeniu hospitalizacji.

Po urodzeniu dziecka przysługuje 20 tygodni 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego.

- Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie
w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Matka może już po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z urlopu macierzyńskiego i wcześniej wrócić do pracy, pod warunkiem że pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta ubezpieczony tata dziecka - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Mama może przerwać urlop macierzyński, jeśli dziecko będzie hospitalizowane (o ile wykorzystała go wcześniej w wymiarze co najmniej 8 tygodni od dnia porodu). W tym czasie może skorzystać z zasiłku opiekuńczego (do 60 dni w roku kalendarzowym). Resztę zasiłku macierzyńskiego można wykorzystać w późniejszym terminie (od dnia następnego po wypisaniu dziecka ze szpitala).

- Również w sytuacji, gdy matka dziecka wymaga opieki szpitalnej i jej stan zdrowia uniemożliwia osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem, może przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Jest to możliwe, pod warunkiem że wykorzystała po porodzie minimum 8 tygodni macierzyńskiego i o wypłatę zasiłku wystąpi ubezpieczony ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek najbliższej rodziny - wyjaśnia rzeczniczka – wyjaśnia Krupicka.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1706 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39