Jeden z najcenniejszych podlaskich rezerwatów doczeka się nowej kładki

2022.12.14 08:03
Ścieżka turystyczna przez rezerwat Krzemianka od lat umożliwia podziwianie tego niezwykłego terenu i dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Powstanie tam nowa kładka.
Jeden z najcenniejszych podlaskich rezerwatów doczeka się nowej kładki
Fot: RDOŚ Białystok
Uszkodzona kładka w rezerwacie Krzemianka

Lubiana przez turystów kładka wśród źródlisk w rezerwacie Krzemianka w Puszczy Knyszyńskiej w ostatnim sezonie pozostawiała wiele do życzenia. Coraz więcej desek ją tworzących było spróchniałych, niektóre wymieniono na niezbyt estetyczne.

Stara kładka długo użytkowana na terenie podmokłym stwarzała niebezpieczeństwo dla użytkowników oraz wymagała ciągłych napraw i kosztownych konserwacji. Miała być przebudowana już bieżącym roku, ale nastąpi to w przyszłym.

Regionalny dyrektor ochrony środowiska w Białymstoku Beata Bezubik i nadleśniczy Nadleśnictwa Knyszyn Piotr Gołembiewski podpisali porozumienie dotyczące wspólnej realizacji projektu "Kładka wśród źródlisk w Krzemiance". Pomysłodawcą i inicjatorem jest Nadleśnictwo Knyszyn, ale przedsięwzięcie zostanie zrealizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku, przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz we współpracy z nadleśnictwem.

W ramach projektu do października 2023 r. zostanie wykonana konserwacja i remont kładki, będzie ona dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Planowane prace nie tylko poprawią bezpieczeństwo i wygodę osób odwiedzających rezerwat przyrody Krzemianka i utrzymają ukierunkowane przemieszczania się turystów, ale przyczynią się też do ochrony najcenniejszych przyrodniczo fragmentów tego wyjątkowego ekosystemu leśnego.

Rezerwat Przyrody Krzemianka powstał w 1987 r. Obejmuje rozległą, zabagnioną dolinę z wieloma źródliskami otwartymi, mulistymi i torfowiskowymi zasilającymi strumień Krzemianka. Duża różnorodność zbiorowisk roślinnych wyróżnia go od innych podobnych obiektów.

Na terenie rezerwatu znajduje się także skansen pszczelarski, drzewa bartne, wieża widokowa oraz pozostałości po kopalni krzemienia sprzed 3000 lat. Jest to najdalej na północ wysunięte stanowisko archeologiczne tego typu w Polsce. Wg archeologów eksploatacją tamtejszych kopalń zajmowała się licząca nawet kilkadziesiąt osób wyspecjalizowana grupa górników i kamieniarzy.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

Polecamy
Barwnik
BarwnikAl. Dziesięciny 7/65
15-806 Białystok
www.barwnik.com

Więcej informacji
1106 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39