Kleszcze wakacji nie mają. 185 osób zachorowało na boreliozę

2017.08.03 16:27
Wakacje to dla kleszczy pełnia sezonu. W lipcu - w naszym regionie - na boreliozę zachorowało dokładnie 185 osób.
Kleszcze wakacji nie mają. 185 osób zachorowało na boreliozę
Fot: pixabay.com

W lipcu w Podlaskiem zarejestrowano 185 zachorowań na boreliozę. W analogicznym okresie w ubiegłym roku było to o 20 przypadków mniej. Zarówno teraz, jak i rok temu, najwięcej zachorowań zanotowano w pow. białostockim. Z tą różnicą, że w tym roku – w ciągu pierwszych dwóch tygodni lipca – było ich 43, czyli prawie o połowę więcej niż w tym samym czasie w minionym roku. Drugim miejscem, gdzie zarówno w bieżącym roku, jak i wcześniej, borelioza występuje najczęściej, jest pow. sokólski.

Mniej natomiast – w zestawieniu z 2016 r. - było przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Odnotowano 14 zachorowań, czyli o 6 mniej niż 12 miesięcy wcześniej. Wystąpiły one w powiatach: hajnowskim i siemiatyckim.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku przypomina, że woj. podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu czy też bakterie Borrelia burgdorferi. Patogeny te mogą być przenoszone zarówno przez dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale jednocześnie są też kleszcze przenoszące więcej niż jeden patogen.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

816 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39