Kolejne cerkwie pojawiły się na szlaku nowożytnych świątyń prawosławnych

2023.01.04 15:53
Szlak turystyczny nowożytnych świątyń prawosławnych został wydłużony o kolejne cerkwie. Obiekty oznakowano tablicami informacyjnymi stojącymi przed głównymi wejściami.
Kolejne cerkwie pojawiły się na szlaku nowożytnych świątyń prawosławnych
Fot: Malwina Witkowska

Szlak nowożytnych świątyń prawosławnych powstał w 2019 r. z inicjatywy radnego Forum Mniejszości Podlasia, Sławomira Nazaruka, w odpowiedzi na duże zainteresowanie turystów różnorodnością kulturową miasta oraz powszechne postrzeganie Białegostoku jako centrum polskiego prawosławia. Została wówczas opracowana koncepcja szlaku, na którym znalazły się trzy cerkwie: pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. gen. Sikorskiego 9, pw. św. Ducha przy ul. Antoniuk Fabryczny 13 i pw. Mądrości Bożej przy ul. Trawiastej 5.

W 2022 r. Miasto Białystok, m.in. z inicjatywy radnej Kseni Juchimowicz, rozbudowało szlak o kolejne trzy cerkwie: pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ul. Grzybowskiego, pw. św. Jerzego przy ul. Pułaskiego 36 i pw. św. Proroka Eliasza przy ul. ks. Suchowolca.

- Przy kolejnych cerkwiach pojawiły się tablice ze zdjęciami i informacjami o danym obiekcie - powiedział Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.

Szlak cieszy się sporym zainteresowaniem, ponieważ podkreśla białostocką wielokulturowość.

- Nasze miasto jest wielokulturowe. Szlak, z racji tego, że mamy dużo świątyń prawosławnych, bardzo dobrze, że powstał i bardzo się cieszę, że będzie kontynuowany o kolejne cerkwie - mówiła radna Ksenia Juchimowicz. - Mam nadzieję, że w nadchodzącym sezonie turystycznym szlak będzie cieszył się popularnością, a turyści będą podziwiać naszą wielokulturowość.

Autorem zdjęć zamieszczonych na tablicach informacyjnych jest Kamil Cywoniuk. Z kolei tekst był przygotowywany przez parafie, które aktywnie włączyły się w tę inicjatywę.

Cerkwie, które znalazły się na szlaku zostały wybrane po konsultacjach z proboszczami.

- Chcieliśmy też zwrócić uwagę na architekturę tych cerkwi, bo każda jest na swój sposób wyjątkowa. Szlak ma też na celu przybliżenie prawosławia - zaznaczyła Ksenia Juchimowicz.

Radna podkreśliła, że choć jest to szlak nowożytnych świątyń, to pokazuje też historię. Np. budynek cerkwi na Dojlidach jest nowożytny, ale sama parafia powstała tam 500 lat temu. Na tablicach padają też nazwiska tych, którzy władali tamtymi ziemiami. To pokazuje, że prawosławie jest tu od lat.

Opis szlaku z poszczególnymi obiektami znajdzie się także na stronie internetowej Miasta Białystok.

Koszt rozbudowy szlaku to 19,8 tys. zł.

Kościół prawosławny jest obecny na terenie Podlasia od wielu wieków, o czym świadczą chociażby bogate historie takich parafii czy monasterów jak te w Supraślu, Wasilkowie, Gródku, Dojlidach oraz Fastach, których korzenie sięgają nawet XVI w. Obecnie miasto znajduje się na terenie diecezji białostocko-gdańskiej, powołanej w połowie ubiegłego wieku. Na jego terenie funkcjonuje 9 parafii, a także jedna z dwóch diecezjalnych katedr biskupich – XIX-wieczny sobór św. Mikołaja.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1234 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39