Kolejne przypadki ASF. Są powiązane z ogniskiem w Choroszczy

2016.08.11 09:59
Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) - jest ósmy i dziewiąty przypadek tej choroby u świń domowych w Polsce. Wszystkie znajdują się na terenie województwa podlaskiego.
Kolejne przypadki ASF. Są powiązane z ogniskiem w Choroszczy
Fot: pixabay.com

Kolejne przypadki ASF potwierdził Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Ósme ognisko choroby znajdowało się w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, natomiast dziewiąte w gminie Zambrów.

Obydwa gospodarstwa, w których wyznaczono ogniska choroby, położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez wojewodę podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw. W gospodarstwach tych wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7. ognisko ASF).

W sierpniu stwierdzono już w sumie 5 ognisk ASF. W przypadku 3 pierwszych: w miejscowości Rębiszewo-Studzianki w gminie Wysokie Mazowieckie, w gminie Mielnik oraz w gminie Choroszcz prowadzono działania w celu ich likwidacji.

W ogniskach choroby wszystkie świnie zostały zlikwidowane i przekazane do utylizacji, zaś same gospodarstwa zostały poddane dezynfekcji przy zachowaniu obowiązujących zasad bioasekuracji. Teren gospodarstw został zabezpieczony pod względem epizootycznym. Wokół ognisk ASF ustanowiono obszary: zapowietrzony i zagrożony.

W gospodarstwach położonych na tych obszarach, jak również w gospodarstwach kontaktowych, prowadzone są przez Urzędowych Lekarzy Weterynarii kontrole w zakresie stanu zdrowia świń (badania kliniczne, pobieranie próbek do badań w kierunku ASF).

Prowadzone są też dochodzenia epizootyczne mające na celu ustalenie źródeł zakażenia. Przypadek ASF w Choroszczy nasunął podejrzenia, że ktoś może celowo roznosić wirusa. Nie wziął się on od dzików (w Polsce zanotowano u nich już ponad 100 przypadków ASF), a od ludzi. Niepokojące jest zwłaszcza to, że wszystkie z gospodarstw leżą w znacznej odległości od siebie. Główny Inspektorat Weterynarii zgłosił już sprawę do prokuratury i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W środę (10.08) wojewoda podlaski zorganizował spotkanie, w którym uczestniczył marszałek województwa podlaskiego oraz starostowie.

Aktualną sytuację i zagrożenia spowodowane występowaniem ASF w województwie przedstawił Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Przedstawiciel Podlaskiego Oddziału ARiMR w Łomży zreferował temat finansowania zadań z zakresu utylizacji padłych zwierząt i finansowania rekompensat w ramach programu bioasekuracji. Sytuacje na rynku producentów żywca wieprzowego zobrazował przedstawiciel Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. O aktualnych procedurach w powiatowych planach zarządzania kryzysowego w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt przypomniał przedstawiciel Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Marszałek Jerzy Leszczyński i członek zarządu województwa Stefan Krajewski zwracali uwagę na ciągle niewystarczającą kwestię ewidencji i informacji o sposobach rozprzestrzeniania się choroby.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1095 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39