Kolejni biegli będą zeznawać ws. wypadku pod Jeżewem

2014.02.27 00:00
Białostocki sąd rejonowy zdecydował o powołaniu kolejnych biegłych w sprawie wypadku autokaru pod Jeżewem. Tym razem będzie to diabetolog oraz lekarz medycyny sądowej.
Kolejni biegli będą zeznawać ws. wypadku pod Jeżewem
Fot: ŁW

Śledczy mają przede wszystkim ocenić stan zdrowia zmiennika kierowcy autokaru. Z dotychczasowych ustaleń wiadomo, że kierowca chorował na padaczkę, a jego zmiennik, miał cukrzycę. Na wniosek prokuratury i bliskich ofiar wypadku sąd powołał biegłego z zakresu diabetologii.

Biegły, współpracując ze specjalistą z zakresu medycyny sądowej, ma m.in. ocenić, czy objawy cukrzycy były na tyle widoczne, że u pracodawcy powinny wywołać "uzasadnione podejrzenie", iż ze stanem zdrowia kierowcy nie jest w porządku. I czy w konsekwencji pracodawca powinien nakazać weryfikację jego zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do pracy jako zawodowy kierowca (kierowca bowiem miał ważne zaświadczenie, że nie ma takich przeciwwskazań).

Sąd dał lekarzom dwa miesiące na przygotowanie takiej opinii i proces odroczył do połowy kwietnia.

Wcześniej w tym procesie przygotowywane były specjalistyczne opinie nie tylko dotyczące przebiegu zdarzeń na drodze, ale też medyczne, w związku z tym, iż prowadzący autokar - co okazało się w śledztwie - chorował na epilepsję. Chodziło o odpowiedź na pytanie o zachowanie kierowcy na drodze, tzn. czy miał atak epilepsji i dlatego stracił kontrolę nad pojazdem, czy może jednak świadomie podjął ryzykowny manewr na drodze.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

927 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39