Konkurs im. Markowej nie tylko dla licealistów i studentów. UwB zachęca do udziału

2017.02.24 12:21
To już IV edycja konkursu literackiego im. Anny Markowej. Do twórczej rywalizacji mogą stanąć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci, ale nie tylko. Organizatorzy pozostałym osobom proponują kategorię "open".
Konkurs im. Markowej nie tylko dla licealistów i studentów. UwB zachęca do udziału
Fot: Monika Zysk

Wybrała Podlasie i literaturę

Anna Markowa urodziła się w Lublinie w 1932 r. W okresie studiów była redaktorem pisma studenckiego KUL-u, później pracowała w miesięczniku "Kamena", następnie w lubelskiej rozgłośni Polskiego Radia. W 1976 r. przeniosła się do Białegostoku, rozpoczynając pracę w tutejszej rozgłośni Polskiego Radia. Jest autorką wielu słuchowisk, reportaży i felietonów radiowych. Wydała 5 powieści, tomy opowiadań, zbiory felietonów i tomiki poetyckie.

Tomiki poezji "Coraz mniej" oraz "Moja piękna ciemnowłosa" zostały wyróżnione Nagrodą Literacką Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Anna Markowa jest też autorką wielu tekstów piosenek. Śpiewały je m.in. Irena Santor, Sława Przybylska, Joanna Rawik i Maria Koterbska. Do roku 1982 Anna Markowa należała do Związku Literatów Polskich. Była członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Odznaczono ją Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim za działalność w dziedzinie upowszechniania kultury. Anna Markowa wybrała Białystok, całe swoje życie wiążąc z Podlasiem i literaturą. Tutaj zmarła w 2008 r.

To już IV edycja konkursu

Od 2014 r. Instytut Filologii Polskiej UwB organizuje konkurs literacki im. Anny Markowej, w tym roku odbędzie się już IV edycja. Klub Humanistów i Stowarzyszenie Schola Humana zachęcają do udziału w nim.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów, którzy mogą liczyć na nagrody. Jednak swoim talentem mogą pochwalić się także pozostali twórcy, startując w kategorii "open" – jeśli kapituła konkursu doceni ich prace, mogą one zostać opublikowane w czasopiśmie "Próby. Nieregularnik Filologiczny".

Uczestnicy mogą wysyłać utwory w 2 kategoriach: proza (do 3 stron) oraz poezja (3 utwory). Szczegółowe informacje, regulamin, a także karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej białostockiego Instytutu Filologii Polskiej.

Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie talentów podlaskiej młodzieży i integracja środowisk szkolnych z akademickimi, ale przede wszystkim przybliżenie postaci Anny Markowej – nieżyjącej już białostockiej dziennikarki i animatorki kultury.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1285 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39