Koronawirus wykryty u pracownicy białostockiego przedszkola. Ponowny apel o testy

2020.05.20 13:48
Koronawirus został wykryty u wychowawczyni pracującej w Przedszkolu Samorządowym nr 14 w Białymstoku.
Koronawirus wykryty u pracownicy białostockiego przedszkola. Ponowny apel o testy
Fot: Dawid Gromadzki/UM Białystok
Zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz z prośbą do wojewody o testy

Chora jest wychowawczyni przedszkola

Białostocki magistrat potwierdza, że u jednego z pracowników przedszkola publicznego wykryto wirusa SARS-CoV-2.

- Z tego powodu 7 osób zostało poddanych kwarantannie. Wszyscy pracownicy placówki (37 osób) przejdą testy na obecność koronawirusa, a budynek przedszkola zostanie poddany ozonowaniu, tak aby 25 maja 2020 r. placówka mogła bezpiecznie rozpocząć działalność - mówi Anna Kowalska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Apel do wojewody

W środę, po wykryciu zakażenia u pracownicy samorządowego przedszkola, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski ponownie zwrócił się z apelem do wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego o zapewnienie testów wraz z pełną diagnostyką w kierunku zakażenia wirusem wszystkim pracownikom miejskich żłobków i przedszkoli.

– Jest to niezwykle ważne w sytuacji, gdy 25 maja zaplanowaliśmy uruchomienie miejskich żłobków i przedszkoli – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Bezpieczeństwo dzieci i ich rodziców, a także pracowników tych placówek bezwzględnie wymaga weryfikacji stanu zdrowia opiekunów.

Pismo w sprawie wykonania testów dla około 3 tysięcy pracowników żłobków i przedszkoli złożył w środę w urzędzie wojewódzkim zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz.

Wykonanie badań jest działaniem koniecznym, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Przebadanie tej grupy pracowników ma też ogromne znaczenie dla opanowania epidemii i powrotu do normalnego funkcjonowania nie tylko placówek opiekuńczych, ale i całego społeczeństwa. Jak zaznaczył prezydent w piśmie do wojewody, brak podjęcia działań w tym zakresie może spowodować groźne skutki, istotne dla zdrowia i życia naszych mieszkańców.

Wiele samorządów domaga się testów

W ostatnich dniach z wnioskami do wojewodów i sanepidu o przebadanie pracowników żłobków, przedszkoli, a także szkół występuje wiele samorządów. To pokłosie testów w kierunku koronawirusa u pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi. Wykonano tam ponad 3,3 badań. Okazało się, że aż 14% dało wynik pozytywny bądź wątpliwy.

Wczoraj interpelacje w tej sprawie trafiły do ministra zdrowia oraz ministra edukacji narodowej. Wspólny apel wystosowała też Unia Metropolii Polskich. Więcej: Chcą testów dla pracowników żłobków i przedszkoli. Wielu może być zarażonych koronawirusem

Redakcja
24@bialystokonline.pl

958 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39