Kradli na "legendę". Wykorzystywali łatwowierność starszych osób

2019.04.15 15:34
Kryminalni i śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku rozpracowali i zatrzymali działającą na terenie kraju zorganizowaną grupę przestępczą, która była wyspecjalizowana w kradzieżach na tzw. "legendę".
Kradli na "legendę". Wykorzystywali łatwowierność starszych osób
Fot: Policja Podlaska

Małżeństwo padło ofiarami oszustów

Pod koniec marca w Białymstoku policjanci zostali powiadomieni o kradzieży. Ofiarą złodziei padło starsze małżeństwo w wieku 85 i 96 lat.

- Z relacji zgłaszającej wynikało, że do mieszkania małżeństwa zapukały dwie kobiety, które poinformowały o możliwości dofinansowania emerytury z funduszu Unii Europejskiej. Po wejściu do środka jedna z kobiet poprosiła o okazanie banknotu 100-złotowego. 85-latka bez wahania poszła po banknot, wskazując tym samym, miejsce przetrzymywania swoich oszczędności. Kobiety, mając wiedzę, gdzie seniorzy trzymają pieniądze, przystąpiły do działania - podaje podlaska policja.

Jedna odwracała uwagę starszego małżeństwa, podszywając się pod lekarkę, która w pokoju obok musi z małżeństwem wykonać badania. Z kolei druga w tym czasie dokonywała kradzieży oszczędności - blisko 100 tys. zł.

Przestępcy wyłudzali wcześniej w podobny sposób

Taką legendę przestępcy wykorzystywali też i w innych przypadkach swojej przestępczej działalności. Śledczy ustalili, że w kwietniu ubiegłego roku, w Białymstoku, dokonała ona kradzieży dwukrotnie. Podczas zeszłorocznych kradzieży łupem zorganizowanej grupy przestępczej padły pieniądze w kwocie ponad 1 tys. zł i ponad 20 tys. zł na szkodę białostockich seniorów.

Wszystkie tropy wskazywały na to, że grupa przestępcza była w Białymstoku tylko na gościnnych "występach". Na początku ubiegłego tygodnia kryminalni i śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ruszyli za grupą przestępczą, która przebywała na terenie Polski. Funkcjonariusze w Łodzi zatrzymali 51-letnią mieszkankę miasta, a w Opolu - kolejne trzy osoby. Dwie kobiety w wieku 35 i 37 lat, również mieszkanki Łodzi i 34-letniego mieszkańca Leszna.

Sprawa ma charakter rozwojowy

Zatrzymani usłyszeli zarzuty kradzieży i decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku czworo członków grupy przestępczej trafiło do aresztu na 3 miesiące

Sprawa ma charakter rozwojowy, a śledczy szacują, że członkowie tej przestępczej grupy mogą mieć związek z co najmniej 20 takimi kradzieżami na terenie kraju. Ich łupem mogły paść pieniądze w kwocie przekraczającej 300 tys. zł.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1198 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39