"Książka za worek śmieci" - ciekawa akcja w Białymstoku. Trzeba się rejestrować

2021.09.12 17:31
W sobotę (18.09) odbędzie się ogólnopolska edycja akcji "Książka za worek śmieci". Wydarzenie odbędzie się także w Białymstoku.
"Książka za worek śmieci" - ciekawa akcja w Białymstoku. Trzeba się rejestrować
Fot: pixabay.com

Książka w nagrodę za sprzątanie

18 września odbędzie się akcja "Książka za worek śmieci". Inicjatywa będzie miała miejsce w 16 wojewódzkich miastach w całym kraju, w tym także w Białymstoku. Osoby, które się do niej zgłoszą i wypełnią formularz, w dniu wydarzenia, podczas wspólnego sprzątania otrzymają książki.

Akcja społeczna została zainicjowana w 2019 r. przez podróżniczką i edukatorkę Annę Jaklewicz. Jej celem jest posprzątanie lasów, parków miejskich czy brzegów rzek. Niestety mimo licznych kampanii, wciąż wiele osób wyrzuca papierki, puszki i butelki gdzie popadnie, czym zanieczyszczają naszą planetę. Dlatego uczestnicy wydarzenia będą oczyszczać przede wszystkim te miejsca, które bez wątpienia wymagają "interwencji".

Co ciekawe prezentem, a zarazem podziękowaniem dla uczestników sprzątania, którzy się wcześniej zarejestrują będą książki. Taki pomysł przy okazji ma na celu promowanie czytania wśród ludzi w różnym wieku.

- Pomysł na akcję zachęcającą do dbania o środowisko i czytania książek narodził się w Gryfinie. Tam, podczas festiwalu podróżniczego, promowałam swoją książkę "Indonezja". Po drugiej stronie raju”. Zależało mi na połączeniu opowieści z podróży z edukacją ekologiczną. Postanowiłam więc działać także lokalnie, a do wspólnego sprzątania zachęcać książkami. Podczas tej pierwszej akcji zebraliśmy niemal dwie tony śmieci! Postanowiłam więc działać dalej. Ruszyłam w Polskę, żeby promować ekologiczny styl życia – opowiada Anna Jaklewicz.

Białystok bierze udział w akcji pierwszy raz

Nasze miasto po raz pierwszy będzie uczestniczyć w akcji. 18 września wszyscy chętni będą sprzątać północno-wschodnią część lasu Bagno i teren skraju lasu między ulicami Konstantego Ciołkowskiego i gen. Nikodema Sulika.

W jaki sposób przyłączyć się do białostockiego wydarzenia “Książka za worek śmieci”? Należy dołączyć do wydarzenia na Facebooku, gdzie będą zamieszczane wszystkie bieżące informacje dotyczące akcji.

Na pierwszych zarejestrowanych 50 osób czekają książki.

Uczestnikiem wydarzenia może być osoba dorosła. Dzieci i młodzież mogą w nim uczestniczyć będąc pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Warto podkreślić, że dla nich przeznaczono dodatkową pulę książek.

- W miejscu zbiórki na uczestników wydarzenia będą czekać koordynatorzy. Oprócz symbolicznych książek, wręczą każdemu rękawice oraz worki, niezbędne do sprzątania w terenie – wyjaśnia Jaklewicz.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1428 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39