Kto skorzysta z wcześniejszej emerytury od października tego roku?

2017.01.31 08:08
1 października wejdzie w życie ustawa, która przywraca wiek emerytalny w niższym wymiarze. Należy wiedzieć, że wprowadza ona też m.in. zniesienie prawa do emerytury częściowej czy możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek.
Kto skorzysta z wcześniejszej emerytury od października tego roku?
Fot: pixabay.com

W ZUS pojawią się doradcy emerytalni

Już za kilka miesięcy, bo 1 października, zacznie obowiązywać ustawa przywracająca wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Wówczas prawo do emerytury uzyskają wszystkie kobiety, które będą w wieku między 60 lat a 61 lat i 4 miesiące. U mężczyzn prawo to otrzymają wszyscy w wieku między 65 lat a 66 lat i 4 miesiące.

- ZUS ze swojej strony udzieli wsparcia klientom, którzy będą rozważać decyzję o przejściu na emeryturę. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych ubezpieczonych, utworzone zostaną w połowie roku stanowiska doradców emerytalnych, którzy dostępni będą na sali obsługi klienta. Będą oni informować o warunkach przejścia na emeryturę, wskazywać najlepsze rozwiązania oraz przeprowadzać symulację prognozowanej wysokości świadczenia w oparciu o zaktualizowany do obecnego stanu prawnego kalkulator emerytalny – zapewnia Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Co jeszcze się zmienia?

Warto wiedzieć, że wraz z wejściem w życie ustawy skróceniu ulegnie także czas oczekiwania na emeryturę w wieku powszechnym dla osób, które pobierają renty z tytułu niezdolności do pracy, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz świadczenia przedemerytalne.

- Okresowa emerytura kapitałowa będzie mogła zostać przyznana również wcześniej o 2 lata, lecz nasz klient będzie musiał wystąpić z takim wnioskiem. Jeśli tego nie zrobi, będzie go obowiązywał męski, wydłużony wiek emerytalny wynoszący 67 lat – wyjaśnia Krupicka.

Kolejnym następstwem zmiany wieku emerytalnego jest zniesienie prawa do emerytury częściowej. Będą mogli z niej skorzystać tylko panowie, którzy wszystkie warunki pozwalające ją uzyskać spełnili przed 1 październikiem 2017 r. i nie zdążyli złożyć wniosku.

Ustawa wydłużyła również możliwość przejścia na emeryturę nauczycielską bez względu na wiek. Mogą z niej skorzystać osoby, które spełniły określone wymagania zawarte w Karce Nauczyciela oraz przed dniem, w którym zaczną obowiązywać nowe regulacje, nie osiągnęły podwyższonego wieku emerytalnego, ale mają ukończone 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października do 31 sierpnia 2018 r.

Zmiany w ustawie dotyczą również obniżenia stażu wymaganego dla kobiet do podwyższenia do kwoty najniższego świadczenia.

- Nowelizacja wiąże się również z obniżeniem okresów składkowych i nieskładkowych do 20 lat, przy czym okresy nieskładkowe w dalszym ciągu mogą stanowić 1/3 okresów składkowych. Z tą zmianą związany jest również obowiązek opłacania przez organy samorządowe składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za kobiety pobierające świadczenie pielęgnacyjne, socjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna – przez okres niezbędny do uzyskania przez nie okresu ubezpieczenia wynoszącego co najmniej 20 lat. Dla mężczyzn okres ten nie zmienia się i wynosi 25 lat – informuje Krupicka.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

790 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39