Kultura na majówkę. Imprezy w mieście i regionie [WIDEO]

2019.05.01 07:57
Gdzie spędzić majowy weekend? Można wybrać się na wydarzenia związane z rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki, na jarmark lub do kina. Warto też ruszyć się za miasto, gdzie czeka sporo atrakcji. Sprawdźcie w naszym informatorze.
Kultura na majówkę. Imprezy w mieście i regionie [WIDEO]
Fot: Muzeum Podlaskie
Piknik etnograficzny w Czarnej Wsi Kościelnej

200. urodziny Stanisława Moniuszki: koncerty i zegarowy kurant

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na "Urodziny Moniuszki" - obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W programie jest wiele wydarzeń. 4 maja na dużej scenie Opery odbędzie się koncert "Dwieście lat, Panie Moniuszko". Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Kurpie Zielone" z repertuarem pieśni i opracowań scenicznych tańców do muzyki Stanisława Moniuszki. Od 5 maja po hejnale z wieży białostockiego Ratusza zabrzmi zegarowy kurant - będzie to fragment arii z opery "Straszny dwór". W programie są też występy w ogrodach Opery. 5 maja na dużej scenie Opery wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z koncertem "Romantyczna podróż przez krainę muzyki Stanisława Moniuszki". Będzie to inauguracja XV Moniuszkowskiego Festiwalu "Cztery Pory Roku - 2019".

Sprawdź:
Urodziny Stanisława Moniuszki w OiFP - Zegarowy kurant,
Moniuszko w ogrodach - koncerty plenerowe,
Koncert inauguracyjny XV Moniuszkowskiego Festiwalu "Cztery Pory Roku - 2019"

Rynek Kościuszki: Jarmark Majowy

Od 1 do 5 maja Rynek Kościuszki, a dokładnie plac przed Ratuszem, wypełni się pięknymi, kolorowymi, drewnianymi stoiskami z lokalnym wyrobami spożywczymi oraz rękodziełem.
Na straganach znajdą się ciekawe, różnorodne i najwyższej jakości produkty z naszego regionu oraz innych części kraju. Pojawią się także wystawcy z Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Sprawdź: Jarmark Majowy przed Ratuszem

Dla dzieci: wystawa w Arsenale

Czy sztuka współczesna może zachwycić dziecko? Czy sztuką i w sztukę można się bawić? Chociaż sztuka współczesna może wydawać się onieśmielająca i za trudna, by pokazywać ją najmłodszym, organizatorzy wystawy są pewni, że właśnie ci odbiorcy przyjmą ją bz zahamowań. Dzieła z kanonu polskiej sztuki współczesnej - choć nie zostały stworzone z myślą o dziecięcym odbiorcy – zostały dobrane tak, aby działały na wyobraźnię i odwoływały się do przeżyć znanych każdemu dziecku. Wystawa trwa w Galerii Arsenał.

Sprawdź: Wszystko widzę jako sztukę. Wystawa dla dzieci

Helios: premiera filmu "Iron Sky. Inwazja"

Mija 20 lat od chwili, gdy inwazja kosmicznych nazistów doszczętnie zrujnowała Ziemię. Niedobitki ludzkości, które przetrwały nuklearną zagładę, opuściły planetę i znalazły schronienie w byłej bazie wroga na Księżycu. Wciąż jednak jest dla nich nadzieja. Okazuje się, że głęboko pod powierzchnią zniszczonej Ziemi znajduje się coś, co może uratować świat. Sprawę postanawia zbadać grupa śmiałków. Podczas wyprawy do wnętrza planety bohaterowie odkryją zdumiewającą prawdę, stojącą za powstaniem gatunku ludzkiego. Przyjdzie im też walczyć z sekretnym Towarzystwem Vril, pradawną rasą Reptilian i kontrolowaną przez nich armią dinozaurów. Film "Iron Sky. Inwazja" ma premierę w sieci kin Helios.



[url=http://www.bialystokonline.pl/repertuar-kin-i-teatrow]

Forum: Wiosna Filmów

Zobaczcie filmy nagradzane i doceniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych. W programie są premiery, przedpremiery i najgłośniejsze filmy sezonu, które można będzie obejrzeć na dużym ekranie, zanim wejdą do repertuarów polskich kin. Przegląd rozpocznie się 3 maja w kinie Forum i potrwa do 9 maja.

Program: Wiosna Filmów w Polsce - Białystok

Na teatralnym afiszu

Teatr Dramatyczny Czy topić smutki, kompleksy i kłopoty w kuflach piwa? To może brzmi niewychowawczo, ale znamy przypadek, kiedy panowie, narzekający w pubie na życiowe niepowodzenia, wpadli na skuteczny pomysł biznesowy. Postanowili założyć grupę męskich striptizerów. Nadali jej gwarantującą sukces nazwę: "Dzikie Buhaje". Oczywiście, realizacja pomysłu napotka na wiele przeszkód i trudności, ale równocześnie otworzy przed bohaterami nową szansę. Inspirowana filmem "Goło i wesoło" komedia "Kogut w rosole" budzi salwy śmiechu. Jeśli jednak widzowie pozwolą sobie na chwilę refleksji, dostrzegą także, że w niewymuszony sposób, bez koturnowych jeremiad i łatwych recept, Jokic dotyka w niej egzystencjalnych problemów, przed którymi może stanąć każdy z nas.



Tytułowe "Błoto", przez większą część roku, odcina od świata miejscowość Gamajdy. Po latach do wsi powraca Suchelec, legenda amatorskich wyczynów motocyklowych. Wydarzeniem staje się przybycie nowej nauczycielki, co w miejscowym życiu uczuciowym i towarzyskim powoduje niemałe poruszenie. Kwiat gamajdowskiej kawalerki postanawia wcielić w życie parę pomysłów, których rezultaty potwierdzają, że droga do dojrzałości może niestety stać się komedią i do tego czarną.
 
Takie historie zdarzają się pod każdą szerokością geograficzną. Ale chyba tylko tu motory tak niecierpliwie grają na zakrętach, chyba tylko w Gamajdach przylot czarnych bocianów staje się zwiastunem spraw ostatecznych.



BTL "Karmelek" to ciepła, pełna humoru opowieść o poszukiwaniu czegoś, co czyni nas potrzebnymi, czegoś, co moglibyśmy ofiarować naszym najbliższym, a co - jak się wraz z naszym Karmelkiem dowiemy - jest całkowicie niematerialne. Widzowie zaglądają do najmniejszej wioski na świecie, w której mieści się najmniejsza Zagródka na świecie, a tam? Cała masa wiejskich zwierzaczków, z których każde jest bardzo pożyteczne: Krowa daje mleko, Owca wełnę, Kura jajka, a Kogut budzi wszystkich co rano. I tylko jeden maleńki Piesek nie wie, co mógłby dać od siebie. Rozpoczyna się poszukiwanie, w którym na pomoc Karmelkowi wyruszą nasi najmniejsi widzowie. Okraszony piękną muzyką i radosnymi piosenkami spektakl, pełen zabawy i interakcji z Widownią, przewidziany jest dla dzieci najmłodszych.

Druga propozycja to "Miriam" - spektakl został zrealizowany w oparciu o tekst Olega Juriewa "Miriam", który sam autor określił jako farsę ludową. Rzecz dzieje się w domu tytułowej bohaterki leżącym na granicy działań rewolucyjnych. Kobieta i jej dom, który mimo wszystko ma być wolny od zła przychodzącego z zewnątrz, stanowi oś fabuły tej opowieści. Spektakl skłania do refleksji nad potrzebą pielęgnowania historycznej pamięci osób i miejsc w przestrzeni miasta, które dziś jest naszym domem. To próba przywoływania konkretnych kobiet, które żyły w Białymstoku, wychowywały dzieci, miały swoje plany, marzenia, były dokładnie takie jak my - dzisiaj, a którym przeszkodziła wojna.

Majówka za miastem

W roku 2019 mija 25 lat od momentu utworzenia szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego. Z tej okazji organizowany jest specjalny piknik etnograficzny w Czarnej Wsi Kościelnej. W programie są m.in. warsztaty, zwiedzanie pracowni garncarskich i kuźni, wystawa, stoik ze zdrową żywnością oraz występ zespołu. Impreza odbędzie się 1 maja.

Program: Piknik etnograficzny na szlaku rękodzieła ludowego województwa podlaskiego

I Festiwal Powsinóg odbędzie się w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. W programie imprezy są: spotkania z reporterami i podróżnikami, opowieści, pokazy slajdów, niezwykły koncert i pokaz slajdów z Antarktyki w 3D, kiermasz książek i rękodzieła oraz warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Gośćmi festiwalu będą m.in. Anna Grebieniow, Joanna Szyndler, Zofia Piłasiewicz, Dagmara Bożek-Andryszczak, Piotr Andryszczak, Maciej Ambrosiewicz, Andrzej Sidor, Piotr Oleksy, Mirosław Wlekły. Impreza potrwa od 2 do 4 maja. Wstęp jest wolny.

Program: Festiwal Powsinóg

Muzeum Podlaskie przygotowało specjalne spotkanie z archeologią w ramach cyklu 7 muzealnych weekendów na 70-lecie placówki. Odbędzie się ono podczas Biebrzańskich Targów Twórczości i Sztuki Ludowej. Wezmą w nim udział studenci i doktoranci Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Impreza odbędzie się w niedzielę w Osowcu-Twierdzy.

Sprawdź: Skarby na piaskach. Spotkanie z archeologią

Majówka w Skansenie to pomysł wart rozważenia. Tym bardziej, że na każdy dzień przygotowano inne atrakcje. 1 maja, w Święto Pracy uczestnicy imprezy poznają ludowe rzemiosło. 2 maja, w Dniu Flagi zajmą się barwami narodowymi. 3 maja, który jest świętem Konstytucji, ale też Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zostanie poświęcony tematyce maryjnej.

Sprawdź: Majówka w skansenie

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1073 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39