Kwarantanna - nowe zasady

2020.10.29 09:06
Dotychczas było tak, że jeżeli jedna osoba z rodziny czy pracy została skierowana na kwarantannę, razem z nią izolowani musieli być domownicy i najbliżsi współpracownicy. Teraz się to zmienia. Zniesiono obowiązek zamykania całych rodzin.
Kwarantanna - nowe zasady
Fot: pixabay.com

W pewnym stopniu zmieniają się zasady dotyczące kwarantanny domowej. Jak wynika z najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów obecnie na kwarantannie powinny przebywać (mają taki obowiązek) osoby, które przekroczyły granicę. To samo dotyczy tych, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną oraz tych, którzy zostali skierowani na test wykrywający COVID-19.

Natomiast nowością jest to, że osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące z tymi, którzy zgodnie z literą prawa powinni być kwarantannie, nie muszą być razem z nimi izolowane. Oznacza to, że m.in. rodzice dzieci, które w szkole lub przedszkolu miały kontakt z osobą zakażoną, nie są zobowiązani do przebywania na kwarantannie. W tej sytuacji na kwarantannie powinno być tylko dziecko.

Przy okazji warto wiedzieć, że osoby, które zostały skierowane na kwarantannę i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie muszą mieć zwolnienia lekarskiego z powodu przebywania w izolacji domowej. Dane o kwarantannie ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

996 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39