Dom

Kwiaty do sypialni. Jakie gatunki wybrać?

2023.01.11 15:25
Rośliny doniczkowe stanowią element dekoracji niemal wszystkich pomieszczeń w naszych domach. Naturalna zieleń dobrze wpływa na nasze samopoczucie, a jeśli do tego mamy roślinę, która zakwita, zyskujemy dodatkową ozdobę. Czy jednak wstawianie kwiatów doniczkowych do sypialni będzie nam służyć? Jakie gatunki wybrać?
Kwiaty do sypialni. Jakie gatunki wybrać?
Fot: Pixabay

Kwiaty doniczkowe produkujące tlen w nocy

Większość roślin doniczkowych w ciągu dnia wydziela tlen, pochłania dwutlenek węgla i wodę, a w nocy sytuacja się odwraca. Jednak istnieje duża ilość kwiatów, u których zachodzi tak zwana odwrócona fotosynteza, a więc nocą produkują tlen, pochłaniając dwutlenek węgla.

Do gatunków kwiatów, które pochłaniają dwutlenek węgla w nocy zalicza się:

- Bluszcz pospolity - nocą wytwarza tlen, a także wykazuje właściwości nawilżające i ma zdolność do pochłaniania formaldehydów obecnych w dymie papierosowym i w klejach. Roślina ta lubi umiarkowane nasłonecznienie. Trzeba go jednak regularnie podlewać, starając się utrzymywać dobrą wilgotność podłoża.

- Aloes zwyczajny i aloes drzewiasty - filtrują i nawilżą powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje. To roślina doniczkowa, która lubi jasne stanowiska. Jest mało wymagająca w uprawie, odporna na suszę i wrażliwa na mróz. Wystarczy podlewać ją raz na tydzień, a zimą nawet rzadziej. Co ciekawe, żel znajdujący się w ich mięsistych liściach i widoczny po ich przełamaniu wykazuje bogate właściwości lecznicze dla skóry, dlatego warto z nich skorzystać.

- Grudnik - roślina ta uprawiana w odpowiednich warunkach, przez całą dobę produkuje tlen, a jednocześnie oczyszcza powietrze z dwutlenku węgla. Ma mięsiste, płaskie, segmentowane, dekoracyjne pędy. Preferuje dużą wilgotność powietrza i nasłonecznienie o umiarkowanym nasileniu.

- Paprotka - woli stale wilgotne podłoże, dlatego należy ją podlewać dwa lub trzy razy na tydzień. Lubi stanowiska cieniste i pomieszczenia o umiarkowanej temperaturze. Doskonale prezentuje się w wiszących doniczkach i pojemnikach i może dorastać do pokaźnych rozmiarów.

- Draceny - są niewymagające, jeśli chodzi o uprawę, choć należy je chronić przed silnym słońcem. To rośliny produkujące tlen w nocy, a jednocześnie zwalczające bakterie i usuwające szkodliwe substancje z powietrza.

- Fikus - roślina wykazująca właściwości oczyszczające powietrze z formaldehydu. Kwiat ten ma skórzaste, błyszczące liście, które są jednak trujące, dlatego należy trzymać go z dala od dostępu dzieci i zwierząt. Lubi stanowisko słoneczne i dobrze znosi wysoką temperaturę.

- Storczyk - to roślina doniczkowa, która lubi stanowisko słoneczne i dużą wilgotność powietrza. Służy jej codzienne zraszanie. Kwiaty te mają grube, skórzaste liście i cienką łodygę. Dorastają do wysokości 35 cm. Podczas kwitnienia rodzą dzwonkowate, zebrane w długi kwiatostan kwiaty o różnych barwach.

Najzdrowsze gatunki kwiatów

Poza tym, że rośliny mogą produkować tlen w nocy, to również pozwalają oczyszczać i nawilżać powietrze, co sprawia, że mogą okazać się niezastąpione, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których jest zbyt sucho. Co więcej, kwiaty doniczkowe stanowią niepowtarzalną dekorację w sypialni i w doskonały sposób uzupełniają każdą stylizację.

Dlatego najlepszymi kwiatami do sypialni są:

- Kaktus bożonarodzeniowy - podlewa się ją rzadko, jednak częstotliwość podlewania należy zwiększyć w momencie pojawienia się pąków kwiatowych. Nie służy jej uprawa w zbyt ciepłym miejscu, w którym temperatura przekracza 22º C. Nie lubi przesadzania, dlatego przekładamy ją do większej donicy dopiero, gdy korzenie wychodzą ze starej doniczki.

- Zielistka Sternberga - jest niewymagająca w uprawie i można ją ustawić w dowolnym miejscu, ponieważ znosi dobrze zarówno nasłonecznione stanowiska, jak i stanowiska, w których panuje półcień. Nie lubi tylko cienia. Doskonale prezentuje się w wiszących pojemnikach i doniczkach i tworzy piękne kompozycje z innymi roślinami doniczkowymi.

- Skrzydłokwiat - ma dekoracyjne liście w kolorze ciemnozielonym, a kwitnąc, rodzi białe, delikatne, dzwonkowate kwiaty. Oczyszcza powietrze z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą wydzielać szafy, komody i inne meble, plastik czy wykładziny. Preferuje miejsca zacienione i półcieniste.

-Nefrolepsis - to odmiana paproci, która dobrze rośnie w miejscach zacienionych. Wymaga dość częstego podlewania, preferuje stałą wilgotność podłoża, a dodatkowo można ją codziennie zraszać wodą. Podobnie jak paprotki i zielistki, pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach.

Czego unikać?

Mimo że większość roślin sprzyja naszemu zdrowiu, niektóre z nich mogą okazać się szkodliwe. Mowa tu szczególnie o kwiatach ciętych, których intensywny zapach może wywoływać u wrażliwych osób reakcje alergiczne. Co więcej, zapach taki często utrudnia zasypianie. W sypialni lepiej więc nie stawiać takich kwiatów doniczkowych jak: hiacynty, oleandry, a także bukietów z lilii, róż czy hortensji. Nie poleca się także trzymania w sypialni begonii, konwalii, fiołków afrykańskich czy cyklamenów perskich.

Jeżeli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, które mogą przez przypadek ugryźć i połknąć kawałek kwiatu doniczkowego, to koniecznie należy zrezygnować z takich kwiatów jak: Wilczomlecz piękny (popularna gwiazda betlejemska), Filodendron, Alokazja, Anturium, Difenbachia, Oleander, Monstera, Dracena, Fikus, Skrzydłokwiat.

Rośliny, których nie poleca się stawiać w sypialni: kwiaty doniczkowe i cięte o intensywnym zapachu tj. hiacynty, oleandry, begonie, prymulki, konwalie, fiołki afrykańskie, cyklameny perskie, lilie, róże, hortensje.

Z kolei kwiaty, które mają trujące liście to: skrzydłokwiat, monstera, alokazja, diffenbachia, anturium, gwiazda betlejemska, dracena, oleander, fikus, filodendron. Jednak osoby bez zwierząt i dzieci mogą sobie na nie pozwolić, ponieważ np. skrzydłokwiat, fikus, czy dracena wytwarzają dużo tlenu w nocy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1198 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39