Lada dzień będą umowy na budowę sieci szerokopasmowego Internetu

2013.03.16 00:00
Przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a także 5 województw, w tym podlaskiego, podsumowali przygotowania do budowy sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej.
Lada dzień będą umowy na budowę sieci szerokopasmowego Internetu
Fot: sxc.hu

Podczas posiedzenia komitetu sterującego oceniono stan realizacji projektu budowy sieci szerokopasmowej Polski Wschodniej. Infrastruktura pod szybki internet ma powstać w Warmińsko-Mazurskiem, Podlaskiem, Lubelskiem, Świętokrzyskiem i Podkarpackiem do 2015 r. Województwom, które nie wyłoniły dotychczas jej wykonawcy lub partnera prywatnego, komitet zarekomendował jak najszybsze podpisanie umów.

W przypadku województwa lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego komitet zalecił wybór operatorów infrastruktury do końca roku. Natomiast do końca marca 2013 r. samorządy powinny upublicznić listy miejscowości, w których planowana jest budowa węzłów dystrybucyjnych sieci. Wiąże się to z konkursami na projekty budowy sieci dostępowych.

Już dwa województwa – świętokrzyskie i lubelskie – mają zgodę Brukseli na dofinansowanie. Pozostałe trzy projekty – województwa podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – czekają na decyzję Unii Europejskiej.

Zatwierdzenie dofinansowania przez Komisję Europejską to ostatni etap formalnej akceptacji projektów. Do tej pory wszystkie projekty sieci szerokopasmowej uzyskały zgodę Brukseli na pomoc publiczną, tj. potwierdzenie, że ich realizacja nie naruszy konkurencji na rynku telekomunikacyjnym.

W województwach trwają przetargi. Pierwsze umowy z wykonawcami sieci szerokopasmowej już podpisało województwo świętokrzyskie. Prace ziemne rozpoczną się w tym roku.

Natomiast już w najbliższy czwartek (21.03) zostaną podpisane umowy z wykonawcami infrastruktury pasywnej w naszym regionie. Realizacja podzielonej na osiem obszarów inwestycji powierzona zostanie pięciu wyłonionym w przetargu wykonawcom. Łączna wartość wszystkich kontraktów planowanych do podpisania to 178 mln zł. Zadanie główne to zaprojektowanie i wybudowanie 1852 km sieci Internetu szerokopasmowego oraz instalacja 181 węzłów szkieletowych i dystrybucyjnych.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

955 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39