Legionella w Białymstoku. Mieszkańcy kilku bloków powinni ograniczyć używanie wody

2024.06.20 07:09
W kilku białostockich blokach przy ul. Dobuis i Wiejskiej pojawiły się niepokojące komunikaty. W instalacji wodnej, która się w nich znajduje, wykryto groźną bakterię.
Legionella w Białymstoku. Mieszkańcy kilku bloków powinni ograniczyć używanie wody
Fot: pixabay.com

W kilku bokach przy ul. Dubois i Wiejskiej pojawiły się informacje o wykrytej w instalacji wodnej legionelli. 

"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w instalacji wewnętrznej wody ciepłej za węzłem cieplnym, zaopatrującym budynek, stwierdzono przekroczenie mornatywu higienicznego w zakresie bakterii Legionella sp. Wobec powyższego nie należy korzystać z wody ciepłej z pryszniców oraz innych urządzeń, korzystających z ciepłej wody wodociągowej, wytwarzających aerozol wodno-powietrzny" - napisano w komunikacje, zapewniając w nim również, że prowadzone są prace naprawcze, mające na celu przywrócenie jakości wody.

W związku z legionellą w ciągu najbliższych dni będzie podwyższona temperatura ciepłej wody (do 70 stopni Celsjusza).

Legionella to groźna dla zdrowia bakteria, powoduje ciężkie zapalenie płuc. Najlepszym środowiskiem do jej rozwoju są sieci kanalizacyjne, a dokładniej - ciepła woda.  Szczególnie narażone na ciężki przebieg legionellozy są osoby starsze, które mają problemy z sercem, osłabioną odporność, cukrzycę, które są po przeszczepach oraz zmagają się z innymi chorobami płuc.

Legionelloza objawia się: bólami głowy i mięśni, brakiem apetytu. Z czasem występują również dreszcze, gorączka, duszności i kaszel (najpierw suchy, a potem "odkrztuśny"). Rzadziej pojawiają się też biegunka, nudności i dezorientacja.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1136 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39