Letnia Akademia, czyli wakacyjny przegląd teatralny. Na wydarzenia wstęp jest wolny

2017.07.07 12:09
Letnia Akademia ma charakter mini-przeglądu teatralnego. W jego programie będą spektakle, słuchowisko, warsztaty i wystawa. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.
Letnia Akademia, czyli wakacyjny przegląd teatralny. Na wydarzenia wstęp jest wolny
Fot: materiały organizatora
W programie jest słuchowisko "Bleee..."

Projekt Letnia Akademia realizuje Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. To świetna okazja, by w wakacje zetknąć się z teatrem.

Teatr na wakacje

Na Letnią Akademię składają się działania artystyczne reprezentujących różnorodne aktywności studentów i wykładowców Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza: spektakle, słuchowiska, zajęcia edukacyjne, wystawy. To wybrane projekty, zrealizowane w trakcie zajęć dydaktycznych, często po raz pierwszy prezentowane publiczności. Przegląd stanowi doskonałą okazję, by białostoczanom przybliżyć działalność WSL, zaś turystom odwiedzającym miasto w okresie letnim stworzyć możliwość poznania dorobku jedynej w swoim rodzaju uczelni artystycznej i środowiska teatralnego naszego miasta.

Spektakle dla małych i dużych

Projekt rozpocznie się od pokazu spektaklu dla dzieci "(Nie)grzeczna", który będzie połączony z warsztatami. To historia Lusi, dziewczynki, która przystosowując się do oczekiwań innych osób powoli traci swoją tożsamość. Po przedstawieniu dzieci mogą wziąć udział w warsztatach wprowadzających młodych widzów w świat teatru lalek. Uczestnicy spotkają się z aktorkami biorącymi udział w przedstawieniu oraz odwiedzą wystawę poświęconą historii teatru lalek. Spektakl będzie grany w dniach 19-21 lipca i 22 lipca.

Z kolei spektakl "Zima" jest adresowany do widzów od lat 16. Dwóch młodych żołnierzy zostaje wysłanych bardzo daleko z ważną misją: mają wysadzić w powietrze Ważny Obiekt. Tylko nie wiedzą dokładnie, co i kiedy... Czekają zatem na rozkaz i to czekają już dość długo. Absurd sytuacji potęguje fakt, że to zadanie odbywa się w ramach telewizyjnego reality show, toczącego się w bliżej nieokreślonym miejscu, w którym panują ekstremalne warunki. Spektakl będzie grany w dniach 26-29 lipca.

Słuchowisko i wystawa

Przez cały lipiec (przed i po wydarzeniach w ramach letnich programów Akademii Teatralnej albo po uprzednim umówieniu) można oglądać wystawę "Lalka i jej twórca". Na wystawie zobaczyć można szeroki przekrój lalek zrealizowanych w różnych technikach, okresach, stylach. Są tu jawajki, lalki stolikowe, marionetki (niciowe, sycylijskiej), a także lalki oparte na konstrukcji typu bunraku, obsługiwane przez kilku aktorów. Są także kukły, ale też kukły zmechanizowane, maski pełne i półmaski.

Ponadto w programie projektu jest słuchowisko "Bleee...". To opowieść o Motylu, który ośmielił się stwierdzić, że skoro Królowa Motyli jest zawsze "akurat nieobecna", to zwyczajnie jej nie ma, nie istnieje. Za niewierność zostaje skazany na odsiadkę w starym, nieczynnym autobusie, tkwiącym na zapomnianej przez wszystkich pętli. Poznaje tam pozostałych więźniów, odrzuconych przez inne owady, albo przybyłych tu... z własnej woli, np. z powodu kompleksów i poczucia, że są bezużyteczni. Widzowie spotkają m.in. Darię, która od dwóch lat nie chce się przepoczwarzyć w motyla, bo się obawia, że pod kokonem jest gruba i brzydka; Wiktora - pająka bez odnóży; a także Antonia i Banderasa - karaluchy wygnane za nieprzyjemny zapach, który im towarzyszy. "Bleee..." to opowieść o zwątpieniu i wierze, przełamywaniu kompleksów i odnajdywaniu piękna w sobie, doskonała dla całych rodzin.

Słuchowiska można posłuchać 12 lipca w Uniwersyteckim Centrum Kultury oraz 19 i 20 lipca w Teatrze Szkolnym. Wszystkim emisjom słuchowiska towarzyszyć będą specjalne warsztaty, łączące teatr, sztukę i przyrodę, adresowane do dzieci w wieku 6-10 lat (dorośli też mogą brać w nich udział).

Co zrobić, żeby wziąć udział w Letniej Akademii? Wybrać datę wydarzenia z kalendarium dostępnego na stronie atb.edu.pl, zadzwonić pod numer 85 743 54 53 (codziennie w godz. 9.00-19.00) lub przyjść osobiście (ul. Sienkiewicza 14 w Białymstoku)i odebrać wejściówkę. W taki sposób można zapisać pojedyncze osoby lub całą grupę. Zarezerwowane, a nieodebrane wejściówki tracą ważność na dzień przed datą wybranego wydarzenia. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Portal BiałystokOnline patronuje projektowi.

Więcej: Letnia Akademia - wakacyjny przegląd teatralny

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1233 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39