
Dwie zorganizowane grupy przestępcze rozbite
Policjanci z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Łomży, przeprowadzili zgodnie z przepisami prawa licytację kryptowalut. Był to ważny etap w prowadzonym śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej odpowiedzialnej za liczne oszustwa internetowe. Zgromadzone wirtualne środki finansowe będą mogły zostać częściowo zwrócone poszkodowanym po zakończeniu postępowania sądowego.
Do sprawy doszło po rozbiciu w październiku ubiegłego roku dwóch zorganizowanych grup cyberprzestępczych. Jedna z nich specjalizowała się w udostępnianiu infrastruktury informatycznej umożliwiającej tworzenie fałszywych ogłoszeń sprzedaży sprzętu elektronicznego. Druga grupa wykorzystywała metodę podszywania się pod członków rodziny, wysyłając wiadomości z prośbą o opłacenie rzekomych zaległych rachunków. Łącznie 26 osób usłyszało aż 224 zarzuty, w tym dotyczące kierowania i udziału w grupie przestępczej.
Zabezpieczenie kryptowalut od głównego podejrzanego
W trakcie działań operacyjnych policjanci ustalili, że jeden z głównych podejrzanych dysponował portfelem zawierającym różne kryptowaluty: Tether (USDT), BNB oraz Polygon (MATIC). Decyzją prokuratora środki te zostały zabezpieczone w ramach procedury procesowej, przy wsparciu technicznym ekspertów z białostockiego CBZC.
Aby umożliwić zwrot środków poszkodowanym, konieczne było przekształcenie kryptowalut na złotówki. W tym celu zorganizowano licytację, która odbyła się w Urzędzie Skarbowym w Łomży. Ostateczna kwota uzyskana ze sprzedaży wyniosła ponad 64 tysiące złotych.
Funkcjonariusze CBZC z Białegostoku nie tylko wspierali merytorycznie cały proces, ale również zapewnili obsługę techniczną transakcji – od wypłaty środków, po bezpieczny transfer z portfela prokuratorskiego do portfela zwycięzcy licytacji.
Nowy standard w walce z cyberprzestępczością
Zabezpieczenie i licytacja kryptowalut to nowoczesny i skuteczny sposób przeciwdziałania przestępczości cyfrowej. To również istotny krok w kierunku realnego zadośćuczynienia osobom poszkodowanym, które poniosły straty finansowe w wyniku działalności grup przestępczych.
Działania białostockich funkcjonariuszy i prokuratorów dowodzą, że organy ścigania są doskonale przygotowane do prowadzenia skomplikowanych spraw z zakresu cyberprzestępczości – nie tylko pod kątem operacyjnym, ale również technologicznym.
24@bialystokonline.pl