Lider białoruskiej opozycji na Podlasiu. Spotkał się z marszałkiem

2024.05.14 17:35
W poniedziałek, 13 maja, w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie marszałka Łukasza Prokoryma z Pawłem Łatuszką, zastępcą Swietłany Cichanouskiej – Przewodniczącej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi. Omawiano współpracę między samorządem województwa a mniejszością białoruską oraz rozwój Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku.
Lider białoruskiej opozycji na Podlasiu. Spotkał się z marszałkiem
Fot: Mateusz Duchnowski

Podczas powitania jednego z liderów białoruskiej opozycji, marszałek Łukasz Prokorym podkreślił, że kwestie dotyczące tej społeczności zawsze były dla niego niezmiernie istotne. Wyraził przekonanie, że jest to kontynuacja zaangażowania, którą manifestował już podczas sprawowania poprzedniej funkcji w samorządzie, jako przewodniczący białostockiej rady miejskiej.

Marszałek zapewnił, że jest otwarty na sugestie i propozycje ze strony tego środowiska, gotowy do wysłuchania ich potrzeb oraz wspólnego podejmowania działań na rzecz ich realizacji.

– Zwłaszcza że naszym obowiązkiem jest wspieranie ruchów wolnościowych. Demokratyczna i wolna Białoruś stanowi również o bezpieczeństwie naszego państwa – powiedział Łukasz Prokorym.

Paweł Łatuszka, z dużą satysfakcją, przyjął te deklaracje, wyrażając jednocześnie swoje gratulacje dla nowego marszałka z okazji objęcia funkcji. – To bardzo ważne, zaszczytne stanowisko. Wierzę, że współpraca z siłami demokratycznymi Białorusi będzie kontynuowana, a nawet będzie jeszcze szersza – powiedział i życzył samych sukcesów na tym stanowisku.

Robert Tyszkiewicz, koordynator ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP, podkreślił wagę tego spotkania, zaznaczając jego symboliczne znaczenie.

– Cieszę się, że jedną z pierwszych aktywności pana marszałka jest spotkanie z przedstawicielami mniejszości i diaspory białoruskiej. Podlasie w kraju i zagranicą ma wizerunek regionu wielokulturowego, wielonarodowościowego. Tym zawsze się chlubiliśmy i powinniśmy chlubić - oznajmił Tyszkiewicz.

W trakcie spotkania uczestnicy poruszyli wiele istotnych tematów, między innymi omawiali różne formy współpracy mniejszości białoruskiej z samorządem województwa. Szczególny nacisk położono również na rozwój Centrum Kultury Białoruskiej (CKB), które rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia bieżącego roku. Centrum to pełni ważną rolę w integracji kulturowej oraz aktywizacji społeczności białoruskiej w Podlaskiem. Ponadto, jest miejscem, w którym obywatele Białorusi znajdują wsparcie, uciekając przed reżimem Łukaszenki.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

827 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39