Łukasz Prokorym został nowym marszałkiem województwa podlaskiego

2024.05.07 15:17
Marszałkiem województwa podlaskiego został Łukasz Prokorym z Koalicji Obywatelskiej. Klub PiS zgłosił na to stanowisko dotychczasowego marszałka Artura Kosickiego, ale większość radnych była przeciwko. Partia traci władzę w województwie.
Łukasz Prokorym został nowym marszałkiem województwa podlaskiego
Fot: Łukasz Prokorym /FB

Pierwsza sesja sejmiku doprowadziła do prawdziwego trzęsienia ziemi w podlaskim samorządzie. W tajnym głosowaniu kandydaturę Łukasza Prokoryma na marszałka województwa poparło 16 radnych, zaś Artura Kosickiego tylko 13. Jeden głos był nieważny.

Prokorym jest radcą prawnym, w poprzedniej kadencji samorządu był przewodniczącym Rady Miasta Białystok. W tych wyborach stał się liderem listy do sejmiku w okręgu obejmującym stolicę województwa podlaskiego.

- Będę dbał o dalszy rozwój województwa podlaskiego - zadeklarował "świeżo upieczony" marszałek Łukasz Prokorym.

Wcześniej radni wybrali przewodniczącego, którym został Cezary Cieślukowski (Trzecia Droga). To doświadczony samorządowiec, w minionej kadencji wiceprzewodniczący sejmiku, w przeszłości również wojewoda suwalski. Z jego inicjatywy doszło do rozszerzenia porządku obrad o wybór nowego marszałka i pozostałych członków zarządu województwa, w tym dwoje wicemarszałków.

Kandydaci na wicemarszałków to: Wiesława Burnos i Marek Malinowski – do sejmiku dostali się z listy PiS. W poprzedniej kadencji zasiadali w zarządzie województwa. Za powołaniem Burnos i Malinowskiego też było 16 radnych, a przeciwko 14. Do zarządu mają wejść jeszcze Bogdan Dyjuk (Trzecia Droga) i Jacek Piorunek (KO).

Przypomnijmy, że sytuacja w Sejmiku Województwa Podlaskiego po wyborach była nieoczywista. 15 radnych otrzymało mandaty z listy PiS, 8 z Koalicji Obywatelskiej, 6 z Trzeciej Drogi i 1 z Konfederacji. To oznaczało, że PiS nie ma już samodzielnej większości, podobnie jak koalicja partii TD i KO.

Kluczowy miał więc być głos Stanisława Derehajło, byłego polityka PiS, który stał się bohaterem popularnych memów i wystartował w wyborach z list Konfederacji. Jeśli poparłby KO i Trzecią Drogę, doszłoby do remisu i nowych wyborów. Tak się jednak nie stało i już na pierwszej sesji sejmiku wybrano marszałka. Dwoje radnych PiS głosowało tak jak Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1595 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39