Masz problemy zdrowotne? Możesz skorzystać z darmowej rehabilitacji leczniczej

2024.05.22 11:32
W ubiegłym roku z rehabilitacji leczniczej ZUS skorzystało ponad 50,8 tys. osób z całej Polski. W naszym regionie na leczenie wysłano ponad tysiąc osób. Zainteresowanie jest jednak coraz większe.
Masz problemy zdrowotne? Możesz skorzystać z darmowej rehabilitacji leczniczej
Fot: pixabay.com

W ramach prewencji rentowej ZUS w ubiegłym roku skierował prawie 51 tys. osób. W naszym regionie było ich około tysiąca. Skorzystali z leczenia schorzeń układu oddechowego. Większość zmagała się np. z mukowiscydozą, przewlekłą choroby płuc, astmą oskrzelową, nadciśnieniem płucnym czy powikłaniami po COVID-19. 

Chorzy są wysyłani do Gdańska lub wsi Wysowa Zdrój

Rehabilitacja lecznicza, na którą kieruje ZUS, odbywa się w systemie stacjonarnym. Chorzy są wysyłani na całodobowy pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym w Gdańsku lub  we wsi uzdrowiskowej Wysowa Zdrój. Skorzystać mogą osoby w każdym wieku. Z rehabilitacji nie mogą jednak skorzystać osoby, które zmagają się z chorobami układu oddechowego z objawami niewydolności krążenia i zaawansowanej niewydolności oddechowej, ciężkie nadciśnienie płucne, gruźlica płuc,  zaawansowana pylica, astma oskrzelowa wymagająca hospitalizacji, rozstrzenie oskrzeli z obfitą wydzieliną i towarzyszącym zapaleniem, stany przebiegające z krwiopluciem i po niedawno przebytych krwotokach.

- Rehabilitacja lecznicza schorzenia układu oddechowego trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym. Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa koszt pobytu uwzględniając w szczególności zakwaterowanie, wyżywienie oraz opłatę uzdrowiskową. Koszty dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem ZUS refunduje do wysokości ceny biletu najtańszego środka komunikacji publicznej - informuje  Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rehabilitacja ZUS ma na celu przede wszystkim przywrócenie chorych do aktywności zawodowej. Osoby, które trafiają do ośrodka, mają ustalany indywidualny program, który jest ukierunkowany na leczenie schorzenia będącego przyczyną skierowania do sanatorium. Podstawą w tym przypadku jest przede wszystkim rehabilitacja oddechowa oraz ćwiczenia fizyczne, które sprawią, że chorzy będą rzadziej zmagać się m.in. z dusznościami czy uczuciem zmęczenia. Do tego zdobędą odpowiednią wiedzę, jak postępować i leczyć chorobę, z którą się zmagają.

- Pamiętajmy, że choroby czy urazy, które stanowią zagrożenie dla aktywności zawodowej, nieleczone mogą doprowadzić do utraty zdolności do pracy. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć leczenie lub rehabilitację i nie dopuścić do nieodwracalnych uszczerbków na zdrowiu - mówi rzeczniczka.

Jak starać się o wyjazd do sanatorium?

Osoby, które chciałyby zostać skierowane do sanatorium z ZUS, najpierw muszą odwiedzić lekarza, który prowadzi ich leczenie. Specjalista wypełnia wniosek PR-4, który należy później dostarczyć w wybranej jednostce ZUS-u wraz z dokumentacją medyczną. Następnie pacjenta czeka wizyta u lekarza orzecznika, który wyda (bądź nie) decyzję o potrzebie rehabilitacji leczniczej.

Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS? Jest ona dedykowana osobom ubezpieczonym, pracującym, którym grozi całkowita bądź częściowa niezdolność do pracy.

- Musi jednak istnieć szansa, że ich stan zdrowia ulegnie poprawie po odbytym turnusie i będą mogły być znów aktywne zawodowo. Z rehabilitacji mogą również skorzystać osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, lub wypadkowego - wyjaśnia Krupicka.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1383 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39