Miała ciężki przebieg COVID-19. Wyleczono ją dzięki kuracji osoczem ozdrowieńców

2020.06.08 14:02
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym wyleczono osoczem 63-letnią pacjentkę z ciężkim przebiegiem COVID-19.
Miała ciężki przebieg COVID-19. Wyleczono ją dzięki kuracji osoczem ozdrowieńców
Fot: pixabay.com

W Klinice Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK w Białymstoku dzięki kuracji osoczem ozdrowieńców wyleczono pacjentkę z ciężkim przebiegiem COVID-19.

Jak poinformowała Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, 63-letnia kobieta trafiła z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS CoV-2, które zostało potwierdzone wymazami.

Podczas hospitalizacji przez 10 dni chora gorączkowała do 39 stopni C., skarżyła się również na duszność. Wykonane dwukrotnie badanie tomografii komputerowej płuc wykazywało narastające zmiany zapalne - typowe dla COVID-19.

- Mimo stosowanego leczenia stan pacjentki pogarszał się – mówi prof. Sławomir Pancewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK. – Zdecydowaliśmy się podać chorej osocze ozdrowieńców. Już po podaniu pierwszej dawki, stan chorej zaczął się poprawiać, ustąpiła gorączka. Po trzech dniach podaliśmy drugą dawkę osocza. Jednocześnie wykonaliśmy badanie krwi w kierunku obecności przeciwciał przeciwko wirusowi SARS CoV-2. Pacjentka przed podaniem osocza miała już własne przeciwciała, a po podaniu osocza ozdrowieńców miano tych przeciwciał wzrosło 3-krotnie - dodaje kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji USK.

Również wykonane dwukrotnie wymazy nie wykazały już obecności koronowirusa w organizmie.

Dziś (8.06) pacjenta będzie miała wykonane kontrolne CT (tomografia komputerowa). Jeżeli zostanie potwierdzone cofanie się zmian zapalnych w płucach, chora w najbliższych dniach zostanie wypisana do domu.

Jak przyznaje prof. Pancewicz, w Klinice po raz pierwszy zastosowano leczenie osoczem, gdyż wcześniejsi pacjenci mieli zdecydowanie łagodniejszy przebieg choroby i lepiej reagowali na leczenie.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1608 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39