"Miasto dołoży 1/4 do budowy lotniska regionalnego"- obiecuje Jacek Żalek

2018.09.11 08:30
Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku obiecał, że jeśli wygra wybory, miasto sfinansuje w 1/4 budowę lotniska regionalnego.
"Miasto dołoży 1/4 do budowy lotniska regionalnego"- obiecuje Jacek Żalek
Fot: pixabay.com

Grosz do grosza i polecimy

- Chciałbym złożyć zobowiązanie: Kiedy zostanę prezydentem Białegostoku, dołożę wszelkich starań, żeby miasto zaangażowało się w budowę lotniska regionalnego. Przynajmniej 1/4 kwoty potrzebnej do wybudowania, dołożymy z budżetu miasta i postaram się, żebyśmy kolejną 1/4 uzyskali z władz centralnych – zadeklarował w poniedziałek (10.09) Jacek Żalek, kandydat na prezydenta Białegostoku ze Zjednoczonej Prawicy.

Obietnica ta padła, przed urzędem marszałkowskim, gdzie w poniedziałek trwały obrady sejmiku województwa. Miejsce jest nieprzypadkowe, ponieważ podczas posiedzenia radni podejmowali decyzję o tym, czy władze mają zaciągnąć długoterminową pożyczkę z Banku Rozwoju Rady Europy. Ostatecznie decyzja została zatwierdzona, a województwo otworzyło sobie linię kredytową na 280 mln zł.

Pieniądze te mają trafić na na wkłady własne do inwestycji, ale też na zmniejszenie deficytu województwa. Jacek Żalek uważa jednak, że jeszcze większe zadłużenie województwa pozbawi regionu szans na budowę lotniska.

- Te środki moglibyśmy z powodzeniem przeznaczyć na budowę lotniska regionalnego. To jest kwota, która zabezpieczyłaby środki na realizację najważniejszej potrzeby rozwojowej naszego województwa – mówił Jacek Żalek.

Poseł przypomniał jednocześnie, że władze województwa wykorzystały ok. 10% środków unijnych dedykowanych dla regionu i jeśli szybko tego nie zmienią, stracimy ponad 460 mln zł.

Lotnisko się już buduje

Obecnie w Białymstoku budowane jest lotnisko lokalne – pas startowy o długości 1350 metrów z ograniczoną certyfikacją, na której będą mogły lądować samoloty z maksymalnie 50 pasażerami na pokładzie. Powstaje ono na Krywlanach i ma być gotowe jeszcze w tym roku. Koszt jego budowy to ostatecznie ponad 46 mln zł, z czego 16 dołożyły władze województwa podlaskiego.

W poniedziałek zdecydowały się one również na przekazanie środków na budowę takiego samego obiektu w Suwałkach. W tym wypadku było to 6 mln, chociaż władze miasta ubiegały się o 9 mln. Całkowity koszt inwestycji to 27 mln zł. Suwałki mają o tyle bardziej komfortową sytuację, że aż 10 mln z tej kwoty pokryje Fabryka Mebli Forte.

Cena wybudowania lotniska regionalnego to według szacunków 300-400 mln zł. Także roczny koszt utrzymania takiego obiektu jest niebagatelny, ponieważ wynosi ok. 30 mln zł.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1004 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39