Dom

Mieszkanie czy dom – na jaką nieruchomość się zdecydować?

2020.11.05 12:51
Zakup nieruchomości to dla wielu osób jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Lepsze będzie mieszkanie czy może jednak dom? Kupujący zwracają uwagę przede wszystkim na cenę, ale pod uwagę należy wziąć nie tylko czynniki finansowe.
Mieszkanie czy dom – na jaką nieruchomość się zdecydować?

Ile kosztuje gotowy dom w dużym mieście?

Jeżeli przyjrzeć się bliżej cenom domów wystawionych na sprzedaż, to nietrudno zauważyć, że są one bardzo różne. Przykładowo, aby kupić dom o powierzchni 120-140 mkw. położony w warszawskich dzielnicach Białołęka czy Wawer, trzeba dysponować kwotą min. 600 tys. zł.

Droższe są domy na sprzedaż bliżej centrum, o czym można się przekonać, przeglądając aktualne oferty – zobacz domy na sprzedaż. Oceniając nieruchomości jedynie przez pryzmat ceny za 1 mkw. powierzchni okaże się jednak, że w przypadku domu z reguły jest on tańszy od 1 mkw. powierzchni mieszkania. Dla wielu osób to jeden z głównych powodów, dla których warto zainteresować się budownictwem jednorodzinnym.

Zakup domu to jednak nie wszystko – pozostaje jeszcze kwestia jego utrzymania. Koszty utrzymania nieruchomości zależą od wielu czynników, w tym przede wszystkim lokalizacji, w jakiej się ona znajduje oraz liczby domowników. Trudno podać konkretne dane, ale z reguły osoba wystawiająca dom na sprzedaż jest w stanie przedstawić rachunki, jakie regulowała przez ostatni rok. Analiza tych dokumentów może pomóc wahającym się osobom w podjęciu decyzji o zakupie nieruchomości.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie w mieście?

Czy mieszkania na sprzedaż są tańsze od domów? Reguły nie ma, bo – analogicznie jak w przypadku domów – cena lokalu mieszkalnego zależy od kilku czynników. Wystawione na sprzedaż mieszkania, które znajdują się w prestiżowych lokalizacjach, niekoniecznie muszą być tańsze od domów położonych na peryferiach miasta. Znaczenie ma też standard wykończenia – im wyższy, tym wystawione na sprzedaż mieszkania będą droższe. Może się zatem okazać, że wymagające remontu mieszkanie w ścisłym centrum miasta jest o wiele droższe niż w pełni umeblowany dom na sprzedaż położony np. na Pradze.

Ile trzeba zapłacić za mieszkanie? Ceny wcale nie są wiele niższe niż w przypadku domów – za kilkuletnie mieszkanie o powierzchni 80 mkw. trzeba zapłacić ok. 500 tys. zł. Mowa tu o mieszkaniach położonych na obszarach poza centrum stolicy. W przeliczeniu na 1 mkw. wychodzi zatem droższej niż w przypadku nieruchomości wolnostojących znajdujących się w pobliżu. W tym przypadku zakup mieszkania może okazać się nieopłacalny, szczególnie uwzględniając dodatkowe koszty związane choćby z koniecznością ponoszenia dodatkowych opłat za miejsce parkingowe lub garaż.

Co się bardziej opłaca – dom czy mieszkanie?

Zarówno potencjalni kupcy, jaki i osoby wystawiające mieszkanie czy dom na sprzedaż zwracają uwagę na więcej kwestii niż tylko finansowe. Przy wyborze nieruchomości konieczne jest uwzględnienie również innych parametrów, które wpływają na komfort użytkowania lokalu lub domu. Do tych czynników należą przede wszystkim:

- Niezależność. Sprzedaż domów nie bez przyczyny jest wysoka, a to właśnie z uwagi na niezależność, jaką zyskują mieszkańcy takich nieruchomości. W ich przypadku nie ma mowy np. o ustaleniach narzuconych przez spółdzielnię mieszkaniową.
- Dostęp do ogrodu. W blokach dostęp do ogródka mają z reguły tylko mieszkańcy najniższego piętra. W przypadku takich terenów zielonych trudno jednak mówić o pełnej swobodzie w ich zagospodarowaniu.
- Dostęp do komunikacji. Pod tym względem lepiej wypadają mieszkania na sprzedaż położone w centrum miasta. Ich właściciele z reguły mogą korzystać z pełnej infrastruktury, co w praktyce oznacza łatwy dostęp do placówek edukacyjnych czy ośrodków zdrowia.

Sprzedaż domu czy mieszkania nie zawsze jest podyktowana np. chęcią przeniesienia się do większego (lub mniejszego) lokalu. Niektóre osoby mogą podjąć taką decyzję np. ze względu na konflikt sąsiedzki. Przy zakupie nieruchomości trzeba wziąć pod uwagę i ten aspekt – warto sprawdzić, czy okolica jest cicha i spokojna, a relacje z potencjalnymi sąsiadami będą mogły się dobrze układać.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

734 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39