Ministerstwo zatwierdziło 7 podlaskich inwestycji. Odpadły park militarny i Opera

2016.10.25 21:16
7 inwestycji z Podlaskiego, spośród 15 zgłoszonych przez zarząd województwa, otrzymało rekomendację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Oznacza to dużą szansę na unijne dofinansowanie.
Ministerstwo zatwierdziło 7 podlaskich inwestycji. Odpadły park militarny i Opera
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

Zatwierdzony teraz przez Ministerstwo Kultury wykaz projektów trafi do Ministerstwa Rozwoju, które odpowiedzialne jest za dalszą koordynację prac zmierzających do ich przyjęcia przez rząd. Projekty, które zostaną włączone do Kontraktów Terytorialnych, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie w kolejnych konkursach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Po rekomendacji resortu kultury na unijne pieniądze mogą liczyć 3 podlaskie zabytki sakralne. Są to: Święta Góra Grabarka (rewitalizacja zabytkowego wzgórza wraz z przystosowaniem infrastruktury na cele kulturalne), zespół Klasztoru Męskiego Zwiastowania NMP w Supraślu oraz klasztor kamedułów w Wigrach.

Ponadto ministerstwo uznało, że warto wykonać przebudowę zabytkowej Hali Targowej na Halę Kultury w Łomży, stworzyć Centrum Animacji i Edukacji Kulturalnej w WOAK w Białymstoku, wykonać modernizację Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz wyremontować i zaadaptować obiekty zabytkowe w Sejnach na potrzeby Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Z zaproponowanej przez zarząd województwa listy odpadły natomiast m.in.: utworzenie parku militarnego w Białymstoku, rozbudowa Opery i Filharmonii Podlaskiej czy przywrócenie pierwotnego stanu XIX-wiecznych carskich fortów w Piątnicy Poduchownej.

Do tej pory woj. podlaskie liczyło, że w rozdaniu ogólnopolskim powalczy wyłącznie o pieniądze na budowę Muzeum Pamięci Sybiru, adaptację starej elektrowni na Galerię Arsenał w Białymstoku, kompleksową renowację Muzeum w Tykocinie (w tym Wielkiej Synagogi) oraz stworzenie interaktywnej oferty turystycznej w Białowieskim Parku Narodowym. Teraz takich inwestycji jest w sumie 11.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
24@bialystokonline.pl

1238 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39