Most w centrum Białegostoku będzie nosić imię Władysława Bartoszewskiego

2022.12.20 16:51
Mostowi na rzece Białej pomiędzy placem Lussy a placem Branickich będzie patronował Władysław Bartoszewski.
Most w centrum Białegostoku będzie nosić imię Władysława Bartoszewskiego
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok

Jako architekt niezwykle trudnych powojennych porozumień polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego był nazwany budowniczym mostów, mostów łączących narody. Teraz będzie miał most w przestrzeni miasta. Z pomysłem, by miejsce w reprezentacyjnym punkcie Białegostoku, na osi Pałac Branickich - magistrat nazwać imieniem Władysława Bartoszewskiego wyszedł Tadeusz Truskolaski podczas uroczystości odsłonięcia pomnika wybitnego dyplomaty.

Projektem uchwały w tej sprawie oficjalnie zajęli się radni na ostatniej w 2022 r. sesji.

- Propozycja nadania nazwy Most Władysława Bartoszewskiego podyktowana jest chęcią upamiętnienia polskiego polityka, dyplomaty, publicysty, dziennikarza, pisarza, historyka, działacza społecznego, wykładowcy akademickiego - argumentował radnym Adam Musiuk, zastępca prezydenta Białegostoku odpowiedzialny za sprawy przestrzeni miejskiej.

Władysław Bartoszewski (1922-2015) w czasie II wojny światowej był więźniem w Auschwitz, z którego został zwolniony dzięki staraniom Polskiego Czerwonego Krzyża. Po odzyskaniu wolności włączył się w działalność konspiracyjną. Współpracował ze Związkiem Walki Zbrojnej oraz Frontem Odrodzenia Polski. W sierpniu 1942 r. został żołnierzem Armii Krajowej, był zaangażowany w działalność Rady Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, podczas którego redagował "Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowe". Po upadku powstania wciąż działał w AK, a po jej likwidacji w organizacji "Nie".

W 1946 r. wstąpił do PSL Stanisława Mikołajczyka, jedynej liczącej się partii opozycyjnej wobec komunistów. W 1946 r. został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i osadzony w więzieniu. Zwolniony w 1948 r. oraz ponownie aresztowany w 1949 r. i skazany. W 1955 r. został uznany za niesłusznie skazanego.

Władysław Bartoszewski w latach 70. i 80. pracował jako wykładowca akademicki i publicysta. Był internowany w czasie stanu wojennego. Po upadku komunizmu w Polsce pełnił funkcję ambasadora RP w Austrii, był ministrem spraw zagranicznych, senatorem, sekretarzem stanu, pełnomocnikiem premiera do spraw dialogu międzynarodowego. Był autorem około 40 książek i blisko 1500 artykułów w kilku językach.

- Nadanie nazwy będzie naszym hołdem złożonym wielkiemu patriocie - argumentował Adam Musiuk.

Projekt nazwania mostu w centrum Białegostoku imienia Władysława Bartoszewskiego poparli radni KO oraz Polski 2050. Radni PiS wstrzymali się od głosu bądź nie brali udziału w głosowaniu.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1261 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39