Na Jaroszówce będzie ulica Agnieszki Osieckiej

2021.01.25 16:43
Agnieszka Osiecka będzie patronką niewielkiej uliczki na osiedlu Jaroszówka. W poniedziałek (25.01) białostoccy radni podjęli uchwałę w tej sprawie.
Na Jaroszówce będzie ulica Agnieszki Osieckiej

Niewielka uliczka prostopadła do ul. gen Stefana Grota-Roweckiego będzie nosić imię Agnieszki Osieckiej.

- Nazywana ulica położona jest w sąsiedztwie ulic, których patronami są w większości pisarze i poeci: ks. Jan Twardowski, Seweryn Goszczyński, Leopold Staff, Józef Wybicki - argumentowała Iwona Suszko, zastępca dyrektora departamentu geodezji urzędu miejskiego w Białymstoku podkreślając, jak wiele zasług dla polskiej kultury miała Agnieszka Osiecka.

Była poetką, prozaikiem, autorką spektakli teatralnych i telewizyjnych, reżyserem filmowym, dziennikarką, tworzyła nawet reklamy, ale największą popularność zyskała jako autorka tekstów do piosenek. Spod jej pióra wyszły m.in. "Małgośka", "Niech żyje bal", "Nim wstanie dzień" czy "Okularnicy". Piosenki z tekstami Osieckiej znajdziemy również w wielu filmach i serialach telewizyjnych: "Prawo i pięść", "Czterej pancerni i pies", "Noce i dnie" czy "Jan Serce". Do tekstów Agnieszki Osieckiej komponowali Seweryn Krajewski, Adam Sławiński, Krzysztof Komeda, Zygmunt Konieczny, a wykonywały je i interpretowały największe gwiazdy polskiej estrady.

Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 r. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie
Warszawskim oraz reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Miała burzliwe życie miłosne. Związana była m.in. z Markiem Hłaską, Danielem Passentem i Jeremim Przyborą. Zmarła w 1997 r. Została pośmiertnie odznaczona przez prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Białostoccy radni zaakceptowali zaproponowaną przez magistrat patronkę. Jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie. Wejdzie ona w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1062 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39