Najgroźniejsza jest spokojna okolica, czyli cud, krew i Sokółka [RECENZJA i KONKURS]

2022.07.27 12:36
Najnowsza powieść Marty Łysek "Ciało i krew" to utwór, który obok głównego, kryminalnego wątku pokazuje nam ponadczasowe zalety i wady prowincji: bezpieczeństwo – aż do czasu jego gwałtownego zaburzenia; sielskość – aż do osobistego zetknięcia z szemranymi powiązaniami oraz pozorną prostotę relacji między ludźmi – aż do momentu, kiedy na powierzchnię wychodzą wszystkie skrywane pod powierzchnią brudy.
Najgroźniejsza jest spokojna okolica, czyli cud, krew i Sokółka [RECENZJA i KONKURS]
Fot: Jakub Redo

O czym opowiada "Ciało i krew"?

Jak na kryminał przystało, książka rozpoczyna się trzęsieniem ziemi – ciężko pobity zostaje lokalny, rządzący twardą ręką, lecz powszechnie lubiany proboszcz tamtejszej parafii, ks. Ireneusz Robaczek. Wraz z biegiem akcji pojawia się jednak coraz więcej znaków zapytania. Wątpliwości mnożone są przede wszystkim przez zajmujący się sprawą duet z sokólskiego oddziału policji – młodą, ambitną aspirantkę Sarę Halicką oraz doświadczonego i opanowanego nadkomisarza Wincentego Zborowskiego.

Głównym bohaterem powieści jest jednak Grzegorz Sobal. To już nie najmłodszy, nieco zblazowany krakowski dziennikarz, który zostaje przeniesiony przez swojego nielubianego, acz wpływowego szefa do działu śledczego małopolskiej gazety. Trudno uznać to jednak za awans – Grzegorz zajmował się bowiem całe życie sprawami miejskimi i nie posiada żadnego doświadczenia w sprawach śledczych. Dodatkowo naczelny wysyła go – jak łatwo się domyślić, nie ułatwiając mu życia – na Podlasie, a konkretnie do Sokółki. Zadaniem Grzegorza jest znalezienie tematu i szybkie napisanie reportażu. Po dotarciu na miejsce zdaje się to jednak jeszcze trudniejsze niż na początku.

Jak nietrudno się spodziewać, wyprawa w poszukiwaniu tematu nie będzie wyłącznie zadaniem zawodowym. Oddzielony od codzienności, składającej się głównie z niesatysfakcjonującej pracy i opieki nad schorowaną matką, Grzegorz będzie zmuszony zmierzyć się także z dręczącymi go myślami – o własnej samotności, braku poczucia sprawczości w pracy, jak i tkwiącym w nim przeczuciu o tym, że kogoś wcześniej skrzywdził. A taka podróż nigdy nie pozostawia człowieka takim samym.

Społeczne tło powieści

Książka Marty Łysek to jednak nie tylko kryminalna historia. Odbija się w niej bowiem wiele problemów, które dręczą prowincjonalne miasteczka.

Autorka stara się wiernie odtworzyć rzeczywiste małomiasteczkowe relacje. Nie chodzi tutaj jednak o pełniące funkcję kolorytu lokalnego liczne gwarowe wtręty, lecz przede wszystkim – w związku z głównym wątkiem – odmalowanie relacji pomiędzy – słabnącym, lecz na prowincji wciąż silnie obecnym – kościołem, a resztą społeczności. Nieprzypadkowo jedną z ważniejszych postaci w powieści jest ks. Bartosz Odlaniecki – młody ksiądz, który pomimo żarliwej wiary, ma problem z własną samotnością i relacjami z innymi.

Lokalne akcenty

Sokółka przedstawiona została zatem jako miasteczko pełne kontrastów. Z jednej strony wydaje się być sielskim miejscem, gdzie czas płynie wolniej, a wolne chwile spędzać można w towarzystwie natury, bądź też nad sokólskim zalewem. Z drugiej jednak pełna jest tajemniczych, niewypowiedzianych dawnych niechęci, czy też delikatnych uprzedzeń wobec „węszących” przyjezdnych. Aby dotrzeć do prawdy, zarówno śledczy, jak i Grzegorz, będą musieli przebić się przez lokalną zmowę milczenia.

Warto wspomnieć, że epizodycznie występuje w utworze również stolica Podlasia – Białystok. Miasto nie odgrywa jednak większej roli w fabule dzieła, a pobyt tam sprowadza się w powieści do kilku fragmentów, opisujących białostockie knajpy i kilka charakterystycznych punktów w mieście.

Podsumowując, książka "Ciało i krew" Marty Łysek to sprawnie napisana, wciągająca historia kryminalna, która dzieje się w naszym regionie. Rozwikływanie zagadki nie jest jednak jedyną przyjemnością z lektury. Oprócz wątku detektywistycznego znajdziemy bowiem opowieść o miasteczku, w którym dzieje się coś ważnego. Na tyle ważnego, że miasteczko już nigdy nie będzie takie samo.

Można wygrać książkę "Ciało i krew" Marty Łysek w naszym konkursie: KONKURS

Jakub Redo
24@bialystokonline.pl

1173 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39