Najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa

2014.04.20 00:00
Wielkanoc obchodzona jest na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa
Fot: freeimages.com

Wielkanocna radość

Wielkanoc kończy okres Wielkiego Postu i poprzedzający ją Wielki Tydzień. Wczesnym rankiem w Kościołach odbywa się msza z procesją, w katolickim zwana rezurekcją, w prawosławnym - jutrznią.

Po mszy wierni spożywają śniadanie, podczas którego składają sobie życzenia. Wielkanoc to jedno z najradośniejszych świąt kościelnych.

Skąd różnice w datach?

Na soborze w Nicei w 325 roku ustalono, że Wielkanoc będzie przypadała w pierwszą niedzielę, następującą po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Nie zlikwidowało, to jednak różnic w dacie między oboma Kościołami z siedzibami w Rzymie i Aleksandrii- inaczej obliczano w nich datę równonocy wiosennej, przy czym Aleksandryjczycy zrobili to poprawnie (tj. 21 marca, Rzymianie
3 dni wcześniej).

Dopiero w połowie V wieku działania papieża Hilarego I spowodowały, że Wielkanoc obchodzono razem. XVI-wieczna reforma kalendarza i wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego, spowodowało ponowne rozbieżności w datach. Różnica między kalendarzem gregoriańskim a juliańskim wynosi 13 dni.

Dlaczego w tym roku obchodzimy Wielkanoc razem?

Święta stałe obchodzone są przez Kościół prawosławny zawsze 13 dni później. Święta ruchome wyznaczane są w każdym z Kościołów w oparciu o kalendarz, który w nim obowiązuje. Niekiedy data święta może się pokrywać, tj. ma to miejsce w tym roku.

Następna wspólna Wielkanoc przypada 16 kwietnia 2017 roku.

Adrian Petelski
24@bialystokonline.pl

1175 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39