Niebawem rozpocznie się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA

2022.11.23 15:38
Od 7 do 11 grudnia potrwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA w Białymstoku. W tym roku zgłoszono ponad 4,5 tys. filmów, z których do konkursu wyłoniono 122.
Niebawem rozpocznie się 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
Fot: Malwina Witkowska

"Jakoś to będzie"

- Żubroffka jest coraz bliżej, pracy jest coraz więcej, a funduszy coraz mniej. Czasem mam wrażenie, że wracamy do początku festiwalu, który urodził się z małej, lokalnej, chociaż z zamiarami wyjścia na świat formuły. Formuła jest coraz większa, bogatsza, a filmów przychodzi coraz więcej. W tym roku zgłoszono ponad 4 tys. Selekcjonerów też jest coraz więcej, aby ogarnąć wszystkie filmy. Jest to bardzo duży wysiłek - powiedziała Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury organizującego festiwal.

- Grudzień to miesiąc, kiedy żubry gromadzą się w stada. A my uważamy, że ŻUBROFFKA to nie tylko festiwal filmowy, ale platforma, która jest czymś większym niż filmy - jest miejscem spotkań, rozmów, gdzie pojawiają się nowe pomysły. Wydaje nam się, że w czasach kryzysu, wojny, warto spotykać się. Ideą festiwalu jest słowiańskie hasło "jakoś to będzie", ale takie pokazujące, że bierzemy się z życiem za bary, nie boimy się przyszłości - mówił Maciej Rant, kierownik Kina Forum, jeden z organizatorów Festiwalu.

Do stworzenia głównego projektu graficznego tegorocznego festiwalu zaproszono wielokrotnie nagradzanego na całym świecie animatora Tomasza Popakula. Identyfikację wizualną w oparciu o jego koncepcję "Grass" (trawa), twórczo stworzyła graficzka Izabela Sroka. Inspiracją Tomasza był wiersz Carla Sandburga "Grass".

Filmowa uczta

O nagrody w dziewięciu konkursach ŻUBROFFKI powalczą 122 filmy wyłonione z ponad 4500 zgłoszeń z całego świata. Co ciekawe, obejrzeniem i wyselekcjonowaniem ich wszystkich zajęła się grupa 27 osób.

Do zdobycia jest Grand Prix festiwalu oraz nagrody w konkursach polskich (Fabuła.pl, Animacja.pl, Dokument.pl), międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) i konkursach o formule otwartej dla wszystkich twórców (Kids, Music video, Na skraju i nowość - Midnight shorts).

- W tym roku po raz pierwszy będzie konkurs Midnight shorts, to taki nasz kultowy pokaz, który zawsze nocą gromadzi fanów takiego szalonego, dzikiego kina. W tym roku pomyśleliśmy, że trzeba w tych szalonych czasach docenić takich artystów, którzy rozwijają kino dzięki swoimi poszukiwaniom - podkreślił Maciej Rant.

Podczas otwarcia festiwalu widzom filmowo-muzyczną ucztę zaserwuje Nathan Fake, brytyjski artysta z pogranicza elektro i techno ambientu, który zilustruje na żywo "Kobietę znikąd", arcydzieło francuskiego impresjonizmu filmowego.

Pierwszego dnia festiwalu zostanie także otwarta wystawa "Kurz" wybitnego dokumentalisty Mariusza Foreckiego. Będą to fotografie wykonane przez autora w krajach Związku Radzieckiego - przed jego rozpadem, w trakcie tego procesu i po. Z kurzu, powstałego po upadku ZSRR, wyłoniło się nowe imperium, imperium zła zagrażające ideom humanizmu i prawom człowieka. Po wernisażu wystawy odbędzie się spotkanie z autorem.

Nagrody przyzna międzynarodowe jury

Krótkie metraże w trzech konkursach polskich i dwóch międzynarodowych oceni międzynarodowe Jury Główne 16.MFFK ZUBROFFKA: Nadja Andrasev (węgierska animatorka, nagrodzona m.in. na Cinéfondation Selection w Cannes i SXSW), Sameh Alaa (egipski reżyser, nagrodzony Złotą Palmą w Konkursie Filmów Krótkometrażowych Festiwalu w Cannes) oraz Michal Marczak (polski reżyser i scenarzysta, wielokrotnie nagradzany m.in. na festiwalu Sundance).

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Filmy z pogranicza eksperymentu oraz wideoartu oceni Jury konkursu Na Skraju: Ewa Szabłowska (polska kuratorka i krytyczka, dyrektorka artystyczna MFF Nowe Horyzonty), Peter Cerovšek (słoweński reżyser, scenarzysta, krytyk, kurator filmowy i dyrektor Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FeKK Ljubljana) i Teresa Vieira (portugalska krytyczka filmowa i dziennikarka, dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BEAST).

Swoje nagrody przyznają także: Młode Jury pod przewodnictwem Marcina Radomskiego autora popularnego kanału KINOrozmowa na YouTube, jury dziennikarzy polskich: Kuba Armata, Typowy Jędrzej - student filmoznawstwa i Bartek Przybyszewski, a także jury dziennikarzy zagranicznych: Elena Rubashevska (Ukraina), Jana Bébarová (Czechy) i Petra Metere (Słowenia).

Widzowie ŻUBROFFKI także będą oceniać filmy. Najmłodsi - w konkursie Kids, zaś dorośli w konkursach Music video i Midnight shorts. Festiwalowa publiczność przyzna jak co roku własną nagrodę - Dzikiego Żubra.

Co zobaczymy?

W tym roku widzowie ŻUBROFFKI zobaczą filmowe sety: "Stany graniczne" oraz "Niewyczerpany wic/dz. Motor humoru w najnowszych filmach krótkometrażowych", a także wezmą udział w trzech śniadaniach filmowych (bułgarskim, hiszpańskim i podlaskim), obejrzą filmy festiwalowego jury, będą też mieli okazję poświętować 25-lecie Platige Image, najsłynniejszego polskiego studia produkcyjnego i postprodukcyjnego, którego współzałożycielem jest białostoczanin Jarosław Sawko, a największą gwiazdą inny białostoczanin - nominowany do Oscara za "Katedrę" Tomasz Bagiński. Podczas pokazów przewidywane są także rozmowy z twórcami i panele dyskusyjne.

ŻUBROFFKA to także energetyczne wydarzenia muzyczne - po konkursowym pokazie wideoklipów zacznie się tropikalne taneczne afterparty z założycielami wytwórni Brutality Garden.

Z kolei podczas kolejnej odsłony imprezy ŻUBROFFKA goes TECHNO w Famie pojawi się berliński duet producencki Kalte Liebe live, mieszkanka Berlina, rezydentka poznańskiego Projekt LABu i członkini paryskiej załogi RAW - Melania oraz przedstawiciele lokalnej sceny Rawmance3000 i Klimaszewski aka 997.

Sobotni wieczór upłynie pod znakiem ożywczego miksu natury, emocji, tradycji i mowy wielokulturowego Podlasia ze współczesnym żargonem samplowanych dźwięków, a okazją do tego stanie się premierowa płyta SAD czołowej polskiej artystki folkowej Karoliny Cichej i producenta Sw@dy. O muzyczną metafizykę krańca świata zadbają też przedstawiciele warszawskiego Laboratorio Tropical Crew - Cosaco Polaco aka Kuba Kozak i Eylau.

Będą także warsztaty filmowe

Znakiem firmowym ŻUBROFFKI są także warsztaty filmowe i powstałe podczas nich realizacje! W tym roku dzieci mogą wciąć udział w warsztatach "Mój zwierzęcy przyjaciel" (koszt 40 zł), podczas których pod kierunkiem Agnieszki Waszczeniuk stworzą animowane opowieści o przygodach swoich pupilów.

Z kolei młodzież, w ramach warsztatów "Podczas produkcji nie ucierpiał żaden posiłek" (koszt 100 zł), pochyli się nad globalnym problemem marnowania żywności i pod kierunkiem Marianny Rudakovej stworzy film promujący dobre nawyki w tym temacie.

Dodatkowo członkowie Młodego Jury wezmą udział w warsztacie "Sztuka wywiadu. KINOrozmowa na YouTube" z Marcinem Radomskim.

Zgłoszenia i pytania związane z warsztatami należy kierować pod adresem bieciuk@centrumzamenhofa.pl lub pod nr tel. 85 67 67 368. Nabór na udział w warsztatach będzie możliwy na podstawie formularza zgłoszeniowego, dostępnego na stronie BOK-u. Wypełniony formularz zgłoszeniowy trzeba przesłać na adres e-mail: bieciuk@centrumzamenhofa.pl do dnia 28 listopada.

Szczegółowy program: 16. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA.

Portal miejski BiałystokOnline.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

972 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39