Nietypowe interwencje podlaskich pograniczników

2021.05.28 08:00
Zatrzymują za nielegalne przekroczenia granicy, ujawniają przemycane papierosy i alkohol, odzyskują skradzione pojazdy - tym zwykle zajmują się podlascy pogranicznicy. Są jednak sytuacje, które można zaliczyć do nietypowych interwencji. Jakie? Sprawdźmy!
Nietypowe interwencje podlaskich pograniczników
Fot: Placówka SG w Czeremsze
zimowy patrol, poszukiwania 30-latka

5 lutego, w godzinach popołudniowych, podlascy pogranicznicy, podczas wykonywania zadań służbowych, zostali poproszeni przez mieszkankę gminy Milejczyce o pomoc w odnalezieniu jej niepełnosprawnego syna. Mężczyzna oddalił się z domu w kierunku Czeremchy. Na zewnątrz panowała niska temperatura. Patrol zauważył poszukiwanego mężczyznę w okolicy Czeremchy, w rejonie skrzyżowania z drogą krajową nr 66. Funkcjonariusze zabrali go do domu i przekazali pod opiekę matki.

10 lutego funkcjonariusz z Placówki SG w Szudziałowie, po zakończonej służbie, wracając do domu, odwiedził 89–letnią sąsiadkę, która poprosiła go o pomoc w odśnieżeniu posesji. Gdy przyjechał na miejsce, drzwi były zamknięte, a do kobiety nie mógł się dodzwonić. Usłyszał jedynie dobiegające z domu stukanie. Przez okno zobaczył, że kobieta leży na ziemi i nie może wstać o własnych siłach. Wyważył drzwi i powiadomił służby ratunkowe, które po przyjeździe zabrały poszkodowaną do szpitala.

23 marca jeden z pograniczników, wracając do domu po służbie, w okolicy Królowego Mostu, zauważył jadący zygzakiem samochód osobowy. Volkswagen zjeżdżając co chwilę na pobocze i środek jezdni stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Funkcjonariusz podejrzewał, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu, powiadomił policję i zatrzymał pojazd, uniemożliwiając dalszą niebezpieczną jazdę. Okazało się, że siedząca za kierownicą 44-letnia kobieta była kompletnie pijana. Miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Z kolei w minionym roku 21 funkcjonariuszy z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, w ramach 11 operacji, udzielało podczas miesięcznych delegowań wsparcia Policji Macedonii Północnej. Były to czynności związane z rejestracją wniosków o ochronę międzynarodową, badaniem autentyczności dokumentów oraz zapobieganiem nielegalnemu przekraczaniu granicy poza przejściami.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

820 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39