Nominowani do Nagrody Kazaneckiego. Kim są?

2020.03.01 07:53
Aż 8 autorów będzie gościć na spotkaniu autorskim z nominowanymi do XXIX Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
Nominowani do Nagrody Kazaneckiego. Kim są?
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Zmienione zasady

Agnieszka Pajączkowska, Grzegorz Sobaszek, Natalka Suszczyńska, Magdalena Kicińska, Nina Manel, Juliusz Pielichowski, Przemysław Suchanecki i Tomasz Ważny - ci autorzy zostali nominowani do Nagrody Kazaneckiego.

Członkowie zespołu stałego Kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego powołanej przez Prezydenta Miasta Białegostoku (Dawid Bujno, Jarosław Klejnocki, Marek Kochanowski i Katarzyna Sawicka-Mierzyńska - przewodnicząca) ustalili listę nominacji do nagrody.

W 29. edycji Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego obowiązują zmienione zasady, m.in. wprowadzono kategorię najlepszego ogólnopolskiego poetyckiego debiutu roku oraz zrezygnowano z przyznawania nagrody za całokształt twórczości.

W kategorii najlepsza książka roku nominowani to: "Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszka Pajączkowska, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019; "Wszystkojedność" Grzegorz Sobaszek, Wydawnictwo Szafa, Warszawa 2019; "Dropie" Natalka Suszczyńska, Korporacja Ha!art, Kraków 2019.

W kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku Kapituła nominowała następujące tytuły: "Środki transportu" Magdalena Kicińska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019; "Transparty" Nina Manel, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019; "Czarny organizm" Juliusz Pielichowski, Instytut Mikołowski, Mikołów 2019; "Wtracenie" Przemysław Suchanecki, Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2019; "Godzina wychowawcza" Tomasz Ważny, Wydawnictwo j, Wrocław 2019.

Kim są nominowani za najlepszą książkę?

Agnieszka Pajączkowska to urodzona w 1986 r. kulturoznawczyni, twórczyni projektów fotograficznych, kulturalnych i edukacyjnych, kuratorka wystaw fotograficznych, animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2012–2016 prowadziła Wędrowny Zakład Fotograficzny - jeżdżąc 30-letnim volkswagenem T3 wzdłuż wschodniej granicy Polski, oferowała mieszkańcom wiosek wykonanie zdjęcia portretowego w zamian na jedzenie i opowieści. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze "Sztuki wizualne". Laureatka konkursu Kulturysta Roku 2016 - nagrody przyznawanej przez Radiowy Dom Kultury. Publikowała m.in. w "Kontekstach", "Zagładzie Żydów", "Widok", "małej kulturze współczesnej", "Res Publice", "Krytyce Politycznej", "Wysokich Obcasach". W 2019 roku wydała wraz z Aleksandrą Zbroją książkę "A co wyście myślały? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi".

Grzegorz Sobaszek jest dziennikarzem i redaktorem. Pracował m.in. w "Newsweeku", "Dzienniku" i "Przekroju". W 2010 roku nakładem wydawnictwa Szafa ukazała się jego debiutancka powieść "Muszę kończyć, umieram". Mieszka w Warszawie, choć coraz więcej czasu spędza na Podlasiu, które tak go zafascynowało, że napisał "Wszystkojedność".

Natalka Suszczyńska urodziła w 1988 roku w Białymstoku, mieszka w Warszawie. Publikowała opowiadania m.in. w "Ricie Baum", "Wakacie", "Elewatorze", "Helikopterze", "Fabulariach" i zinie "Girls to the Front".

Najlepszy debiut poetycki - kto ma szansę na nagrodę?

Magdalena Kicińska to urodzona w 1987 r., pisarka i dziennikarka. Redaktorka naczelna miesięcznika "Pismo". Za książkę biograficzną "Pani Stefa" otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Warszawy oraz Poznańską Nagrodę Literacką. Laureatka nagrody Grand Press. Jest też współautorką książki "Teraz '43. Losy z fotografiami" Marcina Dziedzica. "Środki transportu" są jej poetyckim debiutem.

Nina Manel urodziła się w Lublinie. Pisze wiersze i dramaty. Debiutowała w almanachu "Połów. Poetyckie debiuty 2017". Absolwentka neurokognitywistyki. Przygotowuje pracę doktorską na temat roli percepcji krosmodalnej OUN w twórczości poetyckiej. Mieszka w Krakowie.

Juliusz Pielichowski urodził się w 1984 r. w Gliwicach. Poeta, tłumacz. Laureat kilku projektów Biura Literackiego. Ostatnio opublikował nowy przekład "O chodzeniu" H. D. Thoreau (Lublin 2019). Okazjonalnie krytyk i redaktor.

Przemysław Suchanecki urodził się w 1992 r. w Szczecinie. Poeta. Publikował m.in. w "Odrze", "Opcjach" i "2miesięczniku". Laureat Połowu oraz projektu "Pierwsza książka" w ramach festiwalu Stacja Literatura. Mieszka w Krakowie.

Tomasz Ważny to poeta i prozaik urodzony w 1979 roku. Publikował m.in. w "Odrze", "Akcencie", "Kresach", "Pro Libris". W roku 2006 został finalistą organizowanego przez Biuro Literackie projektu Połów dla autorów przed debiutem książkowym. Zwieńczeniem tego przedsięwzięcia była publikacja arkusza poetyckiego "Różne rodzaje" w 2007 roku. Po nim Tomasz Ważny przestał publikować w czasopismach, nie przestał jednak pisać. W roku 2019, nakładem Wydawnictwa j, ukazała się jego książka poetycka "Godzina wychowawcza", będąca pełnoprawnym debiutem autora. W tym samym roku ukazała się debiutancka książka prozatorska Ważnego - zbiór opowiadań "Na kanwie" (Wydawnictwo j, Wrocław). Mieszka w Jeleniej Górze.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek (2.03) w klubie Fama. Poprowadzą je Miłka Malzahn i Andrzej Bajguz. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest wolny.

Zobacz też: Spotkanie z autorami nominowanymi do Nagrody Kazaneckiego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

806 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39