Obowiązkowe maseczki w biurach? Jest ostateczna decyzja

2020.12.03 12:56
Od 28 listopada wprowadzono nakaz noszenia maseczek w biurach, gdy w pomieszczeniu znajduje się więcej niż 1 osoba. Rada Ministrów wycofała się jednak z tego rozporządzenia.
Obowiązkowe maseczki w biurach? Jest ostateczna decyzja
Fot: Pixabay

Decyzja po stronie pracodawcy

W sobotę (28.11) wprowadzono obowiązek zasłaniania ust i nosa w zakładach pracy, wówczas gdy w jednym pomieszczeniu przebywa jednocześnie więcej niż 1 pracownik. Jednak rząd wycofał się z tego rozporządzenia.

Teraz to pracodawca będzie decydował czy podwładni mają nosić maseczki czy nie. Taką decyzję przyjęła w trybie obiegowym Rada Ministrów.

"Rozwiązanie było zbyt daleko idące w przypadku niektórych zakładów pracy, w związku z czym zmodyfikowano je tak, aby pracodawca decydował w tym zakresie" - czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Inne obiekty

Decyzja ma również dotyczyć osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby:

"administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym; za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny" - czytamy w Dzienniku Ustaw.

Gdy pracodawca uzna, że podwładni powinni zakrywać usta i nos w pracy, to mimo wszystko w nowelizacji rozporządzenia pojawił się przepis umożliwiający odsłonięcie ust i nosa w trakcie spożywania posiłku czy napoju.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1259 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39