Odkrycia archeologiczne w Łomży. XVI-wieczne pozostałości trafią do rejestru zabytków?

2020.11.27 16:49
Kilka miesięcy temu w Łomży archeolodzy odkopali imponującą liczbę zabytków m.in. monety, naczynia, nieckę czy studnie. Co się dzieje z odkryciami? W tej sprawie wystosowano interpelację poselską do Generalnego Konserwatora Zabytków.
Odkrycia archeologiczne w Łomży. XVI-wieczne pozostałości trafią do rejestru zabytków?
Fot: Sebastian Kołodziejczyk / WUOZ

Niespodziewane odkrycie

Rewitalizacja Starego Rynku w Łomży przyniosła w tym roku niespodziewane odkrycie archeologiczne. Wiosną tego roku znaleziono zachowane relikty średniowiecznego ratusza z XVI wieku. Zostały one odpowiednie zabezpieczone oraz poddane badaniom.

Podczas prac archeologicznych przebadano w sumie ok. 570 obiektów. Wśród najciekawszych znalezisk są: monety, studnie, niecka czy potłuczone naczynia - najstarsze mają ponad 4 tys. lat.

Tego rodzaju znaleziska są szczególnie cennym elementem dziedzictwa kulturowego regionu.

Interpelacja poselska

Sprawą ochrony pozostałości po XVI-wiecznym ratuszu w Łomży zainteresował się poseł Stefan Krajewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wystosował interpelację poselską do minister Magdaleny Gawin - Generalnego Konserwatora Zabytków.

"Mając na uwadze to, jak bezcenne wykopaliska w Łomży zostały odkryte, oraz to jak ważne jest ich odpowiednie wyeksponowanie i wykorzystanie, zwracam się do Pani z prośbą o objęcie osobistym nadzorem tej sprawy" - pisze poseł Stefan Krajewski do minister Magdaleny Gawin.

Pracownicy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku omawiali tę sprawę razem z władzami miasta Łomża oraz firmą, która zaprojektowała zrewitalizowany rynek. Natomiast przedmioty nadal nie znalazły się w rejestrze zabytków.

"Są o tyle cenne, że mogą stanowić zarówno walor turystyczny, jak i edukacyjny. Nie dziwi więc fakt, iż wystosowany został w tej sprawie list do władz miasta, a także Ministerstwa Kultury, podpisany przez reprezentantów wielu ważnych i opiniotwórczych środowisk łomżyńskich" - czytamy w interpelacji.

Poseł Krajewski zapytał minister również czy Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku podjął stosowne kroki. Minister Gawin została również poproszona o informacje czy sprawa dotycząca odpowiedniej ochrony została przedłożona w Ministerstwie Kultury oraz jakie kroki zostały podjęte.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1890 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39