Ofensywa turystycznego Białegostoku. Są 4 nowe szlaki

2011.05.06 00:00
W sobotę (7.05) w Białymstoku rusza sezon turystyczny. Przed godz. 11 otworzy go gra miejska, która rozpocznie się pod Teatrem Dramatycznym, a w restauracjach Białostockiego Szlaku Kulinarnego będzie można zjeść mini-dania z 5 zł.
Ofensywa turystycznego Białegostoku. Są 4 nowe szlaki
Nowy portal poświęcony turystyce w Białymstoku odkryj.bialystok.pl

Turystyczny Białystok
- Białystok w moim odczuciu w 2011 roku jest jednym z najlepiej, jak nie najlepiej, przygotowanym do przyjęcia turystów miastem w Polsce - ocenia Hubert Gonera, dyrektor zarządzający firmy landbrand, która przygotowała dla Białegostoku cztery nowe szlaki turystyczne.

Do Szlaku Esperanto i Wielu Kultur oraz Białostockiego Szlaku Kulinarnego w sobotę dołączą 4 kolejne. Wiodą one po miejscach związanych z rodem Branickich i białostockimi fabrykantami, oprowadzą po świątyniach wielu wyznań i ulicami usianymi cenną drewnianą zabudową.

- Białystok prowadzi komunikację, a nie propagandę - mówi Gonera i podkreśla, że na nowych szlakach będą pokazywane wyłącznie rzeczy i miejsca, które faktycznie w Białymstoku są.

Szlak rodu Branickich
Przejście tej trasy zajmie około godziny i powiedzie do niewątpliwie najatrakcyjniejszych miejsc w mieście: pałacu Branickich, pałacyku Gościnnego, kościoła farnego, klasztoru Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, cekhauzu-zbrojowni (Archiwum Państwowe), dawnej Austerii (Astoria), ratusza, a na koniec zaprosi na wycieczkę do pałacu Branickich w Choroszczy.

Szlak białostockich fabrykantów
Białystok to drugie po Łodzi XIX-wieczne "zagłębie włókiennicze". W ramach nowej trasy zobaczymy fabrykę Steina na ul. Artyleryjskiej, kamienicę Moesa (WKU), pałac Tryllingów i fabrykę tytoniową Fajwla Janowskiego na ul. Warszawskiej, starą elektrownię, zakłady i pałacyk Beckera (Alfa), dwór fabrykanta Weltera na ul. Mickiewicza, Zakłady Nowika na ul. Augustowskiej, pałac i osadę fabryczną Hasbacha (WUOZ) oraz pałac Kruzensternów (WSAP).

Szlak białostockich świątyń
Ten prowadzi przez: kościół Zmartwychwstania Pańskiego na Białostoczku, cerkwie Zmartwychwstania Pańskiego i Świętego Ducha, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, synagogę Cytronów (Galeria im. Sleńdzińskich), kościół św. Wojciecha (dawna kircha), cerkiew Mądrości Bożej, dom modlitw muzułmanów na ul. Piastowskiej oraz kościół Niepokalanego Serca Maryi.

- W odróżnieniu od Łodzi, te wiele kultur tu jest - mówi Gonera. - Dla turysty z centralnej Polski zobaczyć cerkiew czy uczestniczyć w nabożeństwie w cerkwi to wręcz ekstremalne przeżycie - dodaje.

Szlak architektury drewnianej
Pokaże halę targową przy Starym Rynku, dom przy ul. Czarnej, kwartał Ryszarda Kaczorowskiego, willę generała von Driesena (Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego), młyn pod Krzywą oraz "drewniane" ulice: Słonimską, Złotą, Wiktorii, Staszica, Koszykową i Młynową.

Tylko czekać na turystów
- Mamy dobry towar, tylko trzeba go odpowiednio opakować - żartuje prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski.

Dlatego punkty czterech nowych szlaków wyraziście, ale jednocześnie dyskretnie, zostały oznaczone w mieście czarnymi tablicami. Towarzyszą im foldery, które są rozdawane m.in. w centrach informacji i na targach turystycznych. Stworzono również portal odkryj.bialystok.pl, który będzie kompleksową witryną poświęconą turystyce w Białymstoku. Zawiera nie tylko pełne informacje o nowych szlakach, ale też o dwóch już działających. Na serwisie prowadzony jest kalendarz imprez, wkrótce pojawi się też pełna informacja o noclegach w mieście i jego wersja angielska.

W lipcu stanie w Białymstoku 10 multimedialnych totemów - elektronicznych centrów informacji, w których znajdziemy wszystko na temat szlaków oraz praktyczne informacje dotyczące miasta w ogóle. Ponadto zostaną rozstawione tzw. światowidy, które będą wskazywały kierunek atrakcji Białegostoku, chociażby pałacu Branickich czy Muzeum Podlaskiego.

Przeczytaj więcej o zaplanowanej na sobotę grze miejskiej
Gra miejska otworzy 4 nowe szlaki turystyczne w Białymstoku

E.S.

1326 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39