Opłaty za wodę i ścieki. Podlaskie samorządy chcą zmienić stawki

2021.04.01 19:47
Mieszkańcy regionu mogą spodziewać się zmian w opłatach za wodę i ścieki. Niestety należy liczyć się z tym, że w większości będą to zmiany na minus dla portfeli.
Opłaty za wodę i ścieki. Podlaskie samorządy chcą zmienić stawki
Fot: pixabay.com

Większość jest za podwyżkami

Część podlaskich samorządów złożyła już odpowiednie wnioski. Chcą podnieść opłaty za wodę i ścieki.

Póki co podwyżek cen za zaopatrzenie w wodę domaga się 76 samorządów z regionu. Są też jednak te, które starają się o obniżki. To gmina Suwałki oraz Kolno. Zmian w tym zakresie nie zamierzają dokonywać Trzcianne, Korycin, Wąsosz, Miastkowo, Rutki, Gródek, Wysokie Mazowieckie.

Z kolei jeżeli chodzi o wnioski podwyższające ceny za odprowadzanie ścieków, do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku złożonych zostało dotychczas 69 podań, z czego 62 dotyczy podwyżek, 2 obniżek (Supraśl i Bielsk Podlaski), a 5 pozostaje na tym samym poziomie (Korycin, Wąsosz, Sidra, Zambrów, Raczki).

Wnioski podwyższające ceny za zaopatrzenie w wodę oscylują na poziomie od 0,38% (Krasnopol) do 54,45 % (gmina Grajewo) średniego wzrostu w ciągu 3 lat.

Natomiast wnioski podwyższające ceny za odprowadzanie ścieków wahają się od od 0,9% (Szczuczyn) do 81,51 % (Sokoły) średniego w ciągu 3 lat. Białystok zabiega o wzrost do 16,71% (woda) i do 21,7% (ścieki) w ciągu 3 lat.

- Propozycje nowych cen są wnikliwie analizowane. Bardzo często gminy i przedsiębiorstwa, w trakcie postępowania administracyjnego, korygują proponowane ceny opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Rolą Wód Polskich – jako organu regulującego te opłaty – jest ochrona obywateli przed nieuzasadnionymi podwyżkami, mieszkańcy nie muszą obawiać się bezpodstawnego wzrostu cen - zastrzega Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Wszystko przez...

Czym samorządy uzasadniają chęć podwyżek? Gminne i miejskie przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne wskazują na wzrost wynagrodzeń, wzrost wskaźnika amortyzacji, marżę, prowadzone lub planowane inwestycje, remonty, kredyty czy dotacje. Podkreślają również, że wzrosły ceny energii elektrycznej.

Zmiany taryfowe na ogół są dokonywane co 3 lata. Jednak jeżeli przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne uzasadni potrzebę modyfikacji powodami ekonomicznymi, zmiany mogą być wprowadzane częściej. Działa to w obydwie strony i dotyczy zarówno podwyżek jak i obniżek.

Jak jest teraz?

Obecnie najmniej za zaopatrzenie w wodę płacą mieszkańcy gminy Supraśl – 1,71 zł/m3, najwięcej natomiast mieszkańcy gminy Choroszcz – 4,10 zł/m3.

Za odprowadzanie ścieków najwięcej płacą mieszkańcy gminy Bielsk Podlaski – 20,47 zł/m3 ścieków, najmniej natomiast mieszkańcy gminy Nowy Dwór – 3,42 zł/m3 ścieków.

Jeżeli chodzi o Białystok, stawka wynosi aktualnie 3,95 zł/m3 w przypadku wody i 3,64 zł/m3 w przypadku ścieków. Są to ceny netto, do których dolicza się 8-procentowy podatek.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1273 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39