Organizacja ruchu, BKM, kontrole, sklepy, msze, procesje i kwesty [INFORMATOR]

2023.10.31 12:25
Wybierasz się w najbliższych dniach na groby bliskich? Zapoznaj się z naszym informatorem. Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące między innymi zmian w organizacji ruchu, dodatkowych autobusów BKM, kwest i mszy świętych. Zapowiadane są też liczne kontrole funkcjonariuszy.
Organizacja ruchu, BKM, kontrole, sklepy, msze, procesje i kwesty [INFORMATOR]
Fot: pexels.com

ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU

1 listopada będzie wprowadzony ruch jednokierunkowy na następujących ulicach w Białymstoku:

- Władysława Raginisa (od ulicy Władysława Wysockiego do ulicy Świętego Maksymiliana Marii Kolbego),
- Świętego Maksymiliana Marii Kolbego (od ulicy Władysława Raginisa do ulicy Władysława Wysockiego),
- Zgoda, Krzyżowa, Łącznikowa (kierunek od ulicy Władysława Wysockiego do ulicy Władysława Raginisa),
- Władysława Wysockiego (odcinek od ulicy Świętego Maksymiliana Marii Kolbego do ulicy Władysława Raginisa, umożliwi poruszanie się w kierunku centrum lewą częścią jezdni, skręt w lewo z ulicy Władysława Wysockiego w ulicę Władysława Raginisa odbywać się będzie z lewej części jezdni ulicy Władysława Wysockiego),
- Trawiasta (od ulicy Władysława Raginisa do ulicy Kazimierza Wielkiego).

1 listopada wprowadzone będą pasy ruchu dla autobusów na następujących ulicach w Białymstoku:

- Władysława Raginisa (za ulicą Ustronną do ulicy Świętego Maksymiliana Marii Kolbego),
- Świętego Maksymiliana Marii Kolbego,
- Władysława Wysockiego (od galerii handlowej do ulicy Wasilkowskiej),
- Wasilkowskiej (od ulicy Władysława Wysockiego do skrzyżowania z ulic generała Władysława Andersa – generała Stanisława Sosabowskiego).

Dokładną listę znajdziesz tutaj: Wszystkich Świętych. Zmiany w organizacji ruchu w rejonach cmentarzy SZCZEGÓŁY


BKM - DARMOWE PRZEJAZDY I SPECJALNE LINIE

1 listopada przejazdy wszystkimi liniami Białostockiej Komunikacji Miejskiej będą bezpłatne. Na liniach regularnych będzie obowiązywał rozkład świąteczny, w godz. 9.00-17.00 uruchomionych zostanie 8 linii specjalnych o oznaczeniach C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7 i C8, umożliwiających dojazd do cmentarzy. Zmiany dotyczą również kursów linii 20, 108 oraz 3, 9 i 100.

Szczegóły: 1 listopada. Darmowe przejazdy BKM i dodatkowe autobusy LISTA


MSZE ŚWIĘTE I PROCESJE

1 i 2 listopada na białostockich cmentarzach odprawiane są msze święte i organizowane procesje.

Szczegóły: Msze św. i procesje na białostockich cmentarzach 1 i 2 listopada LISTA


KONTROLE NA PRZEJAZDACH

Wszystkich Świętych to czas wzmożonego ruchu na drogach. Ponad 3 tysiące funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie wówczas czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także obok linii kolejowych. Organizowane będą patrole z przedstawicielami innych służb, między innymi Policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej.

Szczegóły: Nie skracaj sobie drogi do śmierci na przejazdach


WZMOŻONE KONTROLE TRZEŹWOŚCI I NIE TYLKO

O bezpieczeństwo na zatłoczonych drogach muszą dbać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego - nie tylko kierowcy, ale i piesi. Weryfikować to będą liczne patrole. Policjanci zapowiedzieli kontrole trzeźwości kierowców i zwracanie szczególnej uwagi na nieprawidłowe zachowania kierowców względem pieszych oraz na popełniane wykroczenia, a w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych, czyli między innymi przekraczanie limitów dozwolonej prędkości. Zalecane jest, by piesi nosili odblaski, którego znacznie zwiększają wówczas ich widoczność po zmroku.

Szczegóły: Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole w dniu Wszystkich Świętych


Funkcjonariusze podają również kilka ważnych zasad:
- podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce,
- wybierając się na groby, nie zabierać większej ilości gotówki, cennej biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Będą bezpieczniejsze w domu,
- nie zostawiać w zaparkowanym samochodzie rzeczy wartościowych "na widoku". Wychodząc z pojazdu, zwrócić uwagę czy okna i drzwi zostały zamknięte. Najlepiej parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych,
- zadbać o bezpieczeństwo osób towarzyszących - dzieci oraz seniorów. W tłumie łatwo jest się zgubić, a wtedy o panikę nietrudno. Bardzo ważną i pomocną rzeczą będzie umieszczenie kartki w ubraniu z numerem telefonu lub adresem rodziny zagubionej osoby,
- robiąc zakupy w sklepach lub na przy cmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją publiczną, uważać na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Wtedy najlepiej sprawdza się karta płatnicza,
- bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swojego mieszkania. Wychodząc, sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił,
- zwracajmy uwagę na osoby, które kręcą się bez celu i dziwnie się zachowują. Możliwe, że jest to złodziej, który chodzi i wstępnie bada teren. Dlatego bądźmy czujni, jeżeli cokolwiek wzbudzi naszą niepewność oraz zburzy poczucie bezpieczeństwa, zadzwońmy na Policję.


KWESTY NA CMENTARZACH

1 listopada zorganizowane zostaną także kwesty, z których środki pokryją między innymi odnowienie figur czy ratowanie unikalnych nagrobków. Wolontariusze pojawią się między innymi na cmentarzu Farnym w Białymstoku, zabytkowym cmentarzu w Wasilkowie oraz na cmentarzu w Łapach.


CENY ZNICZY W SKLEPACH

Sprawdziliśmy, jak prezentują się ceny za znicze i kwiaty w popularnych sieciówkach. Pod uwagę wzięliśmy Lidl, Biedronkę, Aldi, Stokrotkę, Auchan i Netto.

Szczegóły: Ceny zniczy w sklepach. Gdzie można upolować najlepsze promocje?


ZAMKNIĘTE SKLEPY I GALERIE

1 listopada to dzień ustawowo wolny od pracy. Wówczas obowiązuje zakaz handlu. Nie dotyczy on jednak wszystkich sklepów. Sprawdź, które z nich będą czynne, a które zamknięte.

Szczegóły: Wszystkich Świętych - jak pracują sklepy i galerie handlowe?

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1319 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39