Organizacje młodzieżowe mogą starać się o dotacje

2022.08.25 15:22
W czwartek (25.08) białostocka młodzieżówka PiS-u przedstawiła szczegóły programu Fundusz Młodzieżowy. Do 16 września wszelkie organizacje młodzieżowe np. samorządy studenckie czy koła naukowe mogą starać się o dotacje.
Organizacje młodzieżowe mogą starać się o dotacje
Fot: Malwina Witkowska

Chcą zwiększyć zaangażowanie młodzieży

Od środy (24.08) młodzieżowe organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o granty w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy. Program został przygotowany przez komitet ds. pożytku publicznego z inicjatywy pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka. Była to odpowiedź na postulaty młodzieży, które pojawiały się w trakcie Konsultacji Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia, w których wzięło udział ok. 30 tys. osób.

- Od 2018 r. w ramach komitetu ds. pożytku publicznego, rząd PiS wygospodarował środki w wysokości 800 mln zł w ramach 10 programów, z których organizacje mogły pozyskiwać środki. W przeciwieństwie do poprzedników, którzy za swoich rządów utworzyli tylko jeden taki program, którym był FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). W ramach niego przeznaczali tylko 60 mln zł rocznie. Platforma Obywatelska jest tylko obywatelska z nazwy - powiedział Bartosz Aleksander Stasiak, przewodniczący Forum Młodych PiS w Białymstoku.

Celem programu jest przede wszystkim zwiększenie zaangażowania młodzieży w życie publiczne, wzrost znaczenia inicjatyw młodzieżowych w życiu publicznym, a także wzmocnienie instytucjonalne inicjatyw młodzieżowych.

Kto może otrzymać dotacje?

Konkurs skierowany jest do młodzieżowych organizacji pozarządowych, które mogą ubiegać się o granty na realizację ciekawych projektów społecznych i na swój rozwój, a pośrednio także do grup nieformalnych, które na późniejszym etapie będą mogły pozyskać środki finansowe poprzez mechanizm regrantingu.

- Fundusz Młodzieżowy został podzielony na 3 priorytety. Pierwszym z nich jest aktywizacja młodzieży w samorządach. Ten priorytet został podzielony na 2 ścieżki: wsparcie młodzieży w jednostkach samorządu terytorialnego, czyli np. młodzieżowych rad gmin. Drugą ścieżką jest wsparcie organizacji studenckich, samorządów szkolnych, uczniowskich, doktoranckich. W ramach tych priorytetów przewidziany jest program regrantingowy. Myślę, że większość organizacji pozarządowych zna to rozwiązanie z programu Nowe FIO. Tutaj tak samo, w ramach pierwszego priorytetu, organizacje pozarządowe mogą starać się o rolę regrantera w każdym województwie. Podmioty chętne do pełnienia funkcji regrantera mogą dostać do 2,5 mln zł - wytłumaczyła Małgorzata Mitura, pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.

W przypadku środków, które będą przeznaczone na regranting, operator będzie mógł przeznaczyć je organizacjom, które nie mają statusu prawnego, czyli samorządom szkół ponadpodstawowych, samorządom studenckim czy kołom naukowym. Środki będą mogły przeznaczyć m.in. na kursy, szkolenia, konkursy, wystawy.

- Są jeszcze dwa inne priorytety. Jednym z nich są organizacje młodzieżowe w życiu publicznym. Tu na wsparcie można otrzymać od 100 tys. zł do 250 tys. zł przez 2 lata. Chodzi tu o budowanie społeczeństwa obywatelskiego i kształcenie postaw obywatelskich wśród młodzieży. Trzecim priorytetem jest wzmocnienie kompetencji organizacji młodzieżowych, gdzie chodzi o wzmocnienie samego potencjału organizacji i wsparcie od środka tak, by mogły coraz prężniej działać - dodała Małgorzata Mitura.

Nabór wniosków prowadzony jest za pośrednictwem Systemu Obsługi Dotacji NIW-CRSO. Zainteresowane środowiska mogą składać wnioski do 12 września do godz. 16.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

954 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39