Orkan Xaver. Zarządzanie kryzysowe przygotowało zalecenia dla ludności

2013.12.05 00:00
Meteorolodzy orkanem (zjawisko charakterystyczne regionom nadmorskim) straszą nawet nasz region. IMGW wydało dla Podlaskiego ostrzeżenie 2. stopnia dotyczące silnych wiatrów. W związku z tym przygotowano specjalne zalecenia dla ludności.
Orkan Xaver. Zarządzanie kryzysowe przygotowało zalecenia dla ludności
Fot: sxc.hu

Zalecenia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCKZ).

Przed wystąpieniem silnych wiatrów (huraganu):

1. Upewnij się, czy wszyscy członkowie twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu oraz naucz ich jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
2. Opracuj plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
3. Naucz dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.
4. Przygotuj rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy.
5. Sprawdź miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformuj ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Zachowanie w domu:

1. Słuchaj aktualnych prognoz pogody w środkach masowego przekazu. Miej przygotowane radio na baterie ustawione na częstotliwości radia regionalnego, w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
2. Usuń z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Pamiętaj, że mogą one stworzyć niepotrzebne zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich i osób postronnych.
3. Zamknij okna i drzwi.
4. W miarę możliwości wyłącz urządzenia elektryczne i gazowe.
5. Bez potrzeby nie wychodź z domu, np. na zakupy.
6. Zabezpiecz minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
7. Sprawdź czy masz pod ręką oświetlenie awaryjne (np. latarkę na baterie i zapas baterii) oraz naładowany telefon komórkowy.
8. Nie obserwuj niebezpiecznych zjawisk pogodowych. W czasie nawałnicy nie podchodź do okien i drzwi, usiądź pod ścianą nośną, z daleka od okien i drzwi, najlepiej na najniższej kondygnacji, np. w piwnicy.

Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni:

1. Bezwzględnie nie szukaj schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi i tak lekkimi konstrukcjami, jak wiaty autobusowe i tramwajowe.
2. Podczas silnego wiatru huraganu, nie przebywaj nad wodą.

Gdy jedziesz samochodem:

1. Jeżeli bardzo silny wiatr lub intensywne opady deszczu zaskoczą Cię podczas podróży samochodem, najlepiej nie kontynuuj jazdy (zatrzymaj się, poszukaj bezpiecznego schronienia). Nawałnicę najlepiej przeczekać w budynku.
2. Zmniejsz prędkość jazdy i miej świadomość, że gdy wyjeżdżasz z zalesionego lub zabudowanego terenu, gwałtowny podmuch wiatru może spowodować utratę panowania nad samochodem i doprowadzić do wypadku.
3. Najlepiej, jeśli możesz, zatrzymaj się na poboczu (włącz światła awaryjne) lub na najbliższym parkingu.
4. Nie zatrzymuj się pod słupami i liniami energetycznymi oraz pod drzewami. Złamana gałąź lub drzewo może przygnieść samochód i osoby w nim przebywające.

Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznaczają, że jest bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest sytuacja.

Silny wiatr w połączeniu z temperaturą powietrza tylko nieco poniżej 0°C może mieć taki sam skutek, jak stojące powietrze o temperaturze poniżej -30 °C. Może być to przyczyną odmrożenia i wychłodzenia organizmu.

Warto zapamiętać numery alarmowe: 112 - ogólny, 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe, 800 444 989 - infolinia WCZK.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1238 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39