Osoby zaszczepione nie muszą nosić masek. Pracownik firmy o dyskryminacji

2021.06.21 16:52
Jak informuje nasz czytelnik, w białostockiej fabryce mebli z obowiązku noszenia masek zwolnione są osoby zaszczepione. Jego zdaniem, jest to dyskryminacja. Wcześniej podobną regulację wprowadziła Piątnica, jednak nie na długo.
Osoby zaszczepione nie muszą nosić masek. Pracownik firmy o dyskryminacji
Fot: Pixabay

Nowe zasady w firmie Forte

- Od miesięcy był obowiązek noszenia maseczek na terenie zakładu. Dla każdego i bez wyjątków. Natomiast od 18 czerwca zmieniono to i obowiązek ten dotyczy tylko i wyłącznie osób niezaszczepionych. Jest to jawna dyskryminacja osób, które z różnych względów nie chcą lub nie mogą się szczepić - napisał do nas pracownik fabryki z Białegostoku, który chce pozostać anonimowy.

Chodzi o fabrykę mebli Forte, która posiada pięć zakładów: w Ostrowie Mazowieckim, Hajnówce, Białymstoku i dwie w Suwałkach.

Pracownik przekazał nam informacje od zarządu Forte, który publikuje dla pracowników wiadomości związane z pracą i funkcjonowaniem fabryki. Jak czytamy w ich komunikacie:

"Epidemiolodzy przestrzegają przed czwartą falą zakażeń, która może nadejść pod koniec wakacji, wówczas najbardziej narażone na zachorowanie będą osoby niezaszczepione. W związku z tym, w trosce o wzajemne bezpieczeństwo, zachęcamy do szczepień. Są one dobrowolne, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza".

Firma w ubiegły piątek (18.06), wprowadziła do regulaminu zapis: "osoby zaszczepione co najmniej jedną dawką zostają zwolnieni z obowiązku noszenia masek na terenie zakładów". Ponadto każdy w pełni zaszczepiony pracownik otrzymuje benefit w postaci jednego dodatkowego płatnego dnia wolnego od pracy, do wykorzystania do końca roku.

Jakie jest stanowisko Fabryki Mebli? Zobacz więcej: Firma Forte tłumaczy, dlaczego osoby zaszczepione nie muszą nosić masek.

Piątnica szybko się wycofała

Wcześniej podobny pomysł wprowadziła Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska "Piątnica", jednak nie na długo.

Firma chciała zdjąć z pracowników zaszczepionych przeciw COVID-19, obowiązek noszenia maseczek w czasie pracy. W piśmie prezesa OSM Piątnica napisano, że "od 31 maja pracownicy, którzy nie są zaszczepieni mają obowiązek noszenia masek ochronnych w czasie pracy". Z obowiązku zostały zwolnione osoby zaszczepione drugą dawką.

Jednak już 1 czerwca OSM Piątnica wydała komunikat, że zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek przez osoby zaszczepione zostało już uchylone. Decyzja została podyktowana licznymi głosami sprzeciwu ze strony niektórych pracowników, a także konsumentów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1797 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39