Ostatni moment na złożenie wniosku. Później będą naliczane odsetki

2024.05.31 14:12
W poniedziałek (3 czerwca) mija ostatni termin, kiedy można ubiegać się o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej na ubiegły rok. Trzeba tego pilnować.
Ostatni moment na złożenie wniosku. Później będą naliczane odsetki
Fot: ZUS

Do poniedziałku włącznie należy złożyć wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 roku.

- 20 maja minął termin na rozliczenie rocznej składki zdrowotnej za 2023 rok. Taki obowiązek miały osoby prowadzące pozarolniczą działalność, które w ubiegłym roku podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu i były opodatkowane podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Roczne rozliczenie musieli również sporządzić płatnicy składek, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności od stycznia 2024 r. i opłacali podatek na zasadach ogólnych- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rzeczniczka przypomina, że "jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyszła nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych to na profilu płatnika na PUE ZUS w dokumentach roboczych został przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem  PUE do 3 czerwca. Wówczas najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku".

W przypadku, gdy wyszła nadpłata, płatnik powinien ją uregulować razem ze składką za kwiecień. Powinien to zrobić do 20 maja (przelewem na swój indywidualny numer rachunku składkowego (NRS). Warto pamiętać, że niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z naliczanymi odsetkami.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1055 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39