Otwarcie szpitala tymczasowego USK. Jest już pierwszy pacjent z COVID-19

2020.12.10 19:01
Dzisiaj został uruchomiony szpital tymczasowy dla zakażonych koronawirusem. Dla pacjentów przygotowano 56 łóżek, choć później liczbę planuję się zwiększyć o 34 dodatkowych. Szpital USK znajduje się przy ul. Żurawiej w Białymstoku.
Otwarcie szpitala tymczasowego USK. Jest już pierwszy pacjent z COVID-19
Fot: Malwina Witkowska
Wnętrze szpitala tymczasowego przy ul. Żurawiej

Otwarcie na czas

W czwartek (10.12) został uruchomiony szpital tymczasowy USK dla zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

- Cieszę się, że zgodnie z deklaracjami składanymi przeze mnie i przez dyrektora Kochanowicza, szpital tymczasowy przy ul. Żurawiej już działa. 30 listopada odebraliśmy roboty budowlane, potem wyposażyliśmy dwa piętra, które zaadaptowaliśmy na potrzeby pacjentów z COVID-19 – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Szpital jest uruchamiany w systemie modułowym – aktualnie dostępnych jest 56 łóżek, w tym 10 intensywnej terapii. Docelowo będzie 90 miejsc dla pacjentów z COVID-19. Przygotowano także punkt przyjmowania pacjentów.

- Wzmacniamy tu również potencjał tlenowy, dyrekcja szpitala chce zmodernizować spalarnię odpadów medycznych. Ważne jest, że nasze zaangażowanie w szpitalu nie jest tymczasowe, ono będzie służyło także po zakończeniu epidemii – dodał wojewoda.

Jest już pierwszy pacjent

Pracą w szpitalu tymczasowym USK kieruje prof. Wojciech Naumnik.

- Pierwszy pacjent już do nas trafił. Zaopiekujemy się nim i wszystkimi pozostałymi w sposób profesjonalny – mówił profesor.

Poprzez utworzenie szpitali tymczasowych zmniejsza się liczba miejsc przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem w innych szpitalach. Ostatnia decyzja wojewody podlaskiego dotyczy właśnie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, który 58 łóżek może przeznaczyć dla chorych z innymi schorzeniami niż COVID-19.

- Leczenie naszych pacjentów nie zaczyna i nie kończy się na COVID-19. Wielu wciąż potrzebuje pomocy. Uwolnienie łóżek w USK pozwoli na lepszą opiekę nad pacjentami z chorobami nowotworowymi płuc, w przypadku których szybka diagnostyka jest kluczowa – mówił dr hab. Jan Kochanowicz, dyrektor USK w Białymstoku.

W Białymstoku powstaje również drugi szpital tymczasowy w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Wołodyjowskiego. Jednak nie wiadomo czy zostanie uruchomiony - to zależy od liczby osób wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19 w Podlaskiem.

Szpital tymczasowy znajduje się przy ul. Żurawiej 14 w Białymstoku w budynku E1.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1001 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39