Paliwowi oszuści zatrzymani

2017.05.12 12:37
Funkcjonariusze z podlaskiej KAS uderzyli w proceder nielegalnego obrotu paliwem. Zatrzymano 2 ciężarówki.
Paliwowi oszuści zatrzymani
Fot: UCS w Białymstoku

W wyniku wzmożonych kontroli ukierunkowanych na zwalczanie szarej strefy w obszarze paliw funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Suwałk i Budziska na drodze krajowej nr 8 zatrzymali 2 ciężarówki. W plastikowych pojemnikach przewoziły one w sumie 52 tys. litrów oleju.

- Mimo że z dokumentów przedstawianych przez kierowców ciężarówek wynikało, że w ich wnętrzu znajduje się olej techniczny, wyniki badania w laboratorium celnym w Koroszczynie (woj. lubelskie) potwierdziły, że zatrzymany towar spełnia wymagania jakościowe charakterystyczne dla oleju napędowego - mówi mł. asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Organizatorzy nielegalnego procederu prawdopodobnie chcieli uniknąć m.in. zapłaty podatku akcyzowego, opłaty paliwowej, podatku VAT oraz obowiązków koncesyjnych wymaganych przy obrocie olejem napędowym.

Ciężarówki wraz z pojemnikami wypełnionymi olejem napędowym trafiły na parking Oddziału Celnego w Suwałkach, wszczęto też postępowania karne skarbowe.

Trwają ustalenia, kto był nadawcą transportów i gdzie w rzeczywistości miały one trafić. Nie jest wykluczone, że towar jedynie teoretycznie miał dotrzeć do odbiorców w krajach Unii Europejskiej, zaś faktycznie miał zostać nielegalnie wprowadzony do obrotu w Polsce.

Straty, na które narazili Skarb Państwa organizatorzy nielegalnego procederu, szacowane są na ponad 80 tys. zł. Paliwowym oszustom grozi wysoka grzywna. Sprawa jest rozwojowa.

Monika Zysk
monika.zysk@bialystokonline.pl

1178 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39