Piątek 13. Przyniesie pecha czy szczęście?

2018.07.13 07:12
Wypada raz na jakiś czas i dla wielu osób jest wyznacznikiem pecha, złowieszczych wróżb i niszczycielem planów. Mowa o piątku trzynastego, który w ogólnej świadomości społeczeństwa potrafi wywołać niepotrzebną panikę.
Piątek 13. Przyniesie pecha czy szczęście?
Fot: pixabay.com

Kiedy pada hasło "piątek trzynastego" w wielu głowach zapala się czerwone światło. Mnóstwo osób trwa w przeświadczeniu, że ten dzień będzie pechowy i wierzy w liczne przesądy. Czy mają jednak ku temu powody?

Pechowy nie tylko w Polsce

Piątek trzynastego jest uznawany za pechowy dzień w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Skąd w ogóle wzięło się przeświadczenie o feralności tego dnia?

Istnieje kilka wersji dotyczących przyczyn niefortunności w tym czasie. Jedna z nich mówi o aresztowaniu templariuszy właśnie w piątek 13 października. A miało to miejsce w 1307 roku. Zostali oni niesłusznie oskarżeni przez króla Francji, Filipa IV o herezję i czary. Jednak prawda miała być zupełnie inna, ponieważ w rzeczywistości król był u nich zadłużony i chciał się ich po prostu pozbyć.

Według tej teorii, ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V. Papież zmarł już po miesiącu na czerwonkę, a król jakiś czas później w tajemniczych okolicznościach. Właśnie dlatego uważa się, że klątwa rzucona przez de Molaya zapoczątkowała pechowości piątków trzynastego.

Za to inna teoria bazuje na mitologii nordyckiej. Jak podaje jedna z jej legend, podczas uczty 12 dobrych bogów pojawił się na niej, jako 13. niezaproszony, bóg zniszczenia. Miał on spowodować chaos i doprowadził do śmierci jednego z dobrych bogów.

Paraskewidekatriafobia. Co to takiego?

Paraskewidekatriafobia - długie i skomplikowane słowo, a oznacza właśnie strach przed piątkiem trzynastego. Słowo to powstało z połączenia greckich słów: paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, a fobia to po grecku strach.

Ludzie, którzy panicznie obawiają się pechowych piątków, wierzą w przesądy i mają listę rzeczy, jakich nie wykonują owego dnia. Na przykład osoby te często rezygnują z latania samolotem, unikają czarnych kotów, nie przechodzą pod drabiną (co według staropolskich wierzeń, może przybliżyć do śmierci) czy nawet decydują się nie wychodzić z domu.

Pech nie ma sprecyzowanej daty

Nie wszędzie to piątki trzynastego są pechowe. We Włoszech za dzień pechowy uznawany jest piątek siedemnastego, a w Grecji i Hiszpanii wtorek trzynastego. Wygląda na to, że nie ma co się przejmować datą i na siłę upatrywać w niej feralności.

Paulina Górska
24@bialystokonline.pl

1342 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39