pikTOgraMY i Meandry. Projekty PIK-u otrzymały wsparcie

2022.03.16 07:56
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło wyniki konkursów w ramach programów: "Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży" oraz "EtnoPolska". Podlaski Instytut Kultury otrzymał dofinansowanie na dwa projekty.
pikTOgraMY i Meandry. Projekty PIK-u otrzymały wsparcie
Fot: Podlaski Instytut Kultury
Meandry 2017

pikTOgraMY

Projekt pikTOgraMY zawiera w sobie wiele działań, których celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do aktywnego odbioru sztuki i udziału w życiu kulturalnym. Celem pośrednim jest skupienie się na przyrodzie, która otacza człowieka i może stać się inspiracją do działań twórczych.

Sama nazwa łączy w sobie skrót nazwy Podlaskiego Instytutu Kultury (PIK) ze słowem GRA, którego synonimem jest zabawa i odtwarzanie roli (w teatrze). W nazwie znajduje się forma osobowa TO – MY, która ma dać uczestnikom zadania poczucie wspólnotowości i sprawczości. Piktogram natomiast jest przedstawieniem pojęcia za pomocą obrazka.

Działania teatralne to swoistego rodzaju "piktogram" emocji, których zakodowanych znaków najlepiej uczyć się w praktyce. Realizacja projektu przewidziana jest w okresie od maja do sierpnia. Projekt jest ewolucją projektu PIKtoGRAmy 2021. Zmiana pisowni nazwy nadaje świeżości działaniom i przekazuje ważną myśl przewodnią, skupioną na aspekcie społecznym projektu, a więc na wspólnotowości działań. W programie znajdą się pokazy spektakli profesjonalnych w miejscowościach z utrudnionym dostępem do oferty kulturalnej, przegląd teatrów amatorskich oraz realizacja spektaklu przez dzieci i młodzież. W całości przewidziane są warsztaty konstrukcyjne, teatralne i scenograficzne.

Wysokość dofinansowania to 49 tysięcy złotych.

Meandry

Meandry to letnia szkoła tradycji, która odbywa się w skansenie w Koźlikach nad Narwią. Przez sześć dni chętne osoby będą uczestniczyć w warsztatach śpiewu, tańca, uczyć się rękodzieła i gry na instrumentach, uczęszczać na wykłady, koncerty, spotkania z zespołami z regionu i potańcówki. Realizacja projektu przewidziana jest w okresie od 28 sierpnia do 3 września.

Warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych i będą prowadzone w kilku grupach. Ponadto zaplanowane są otwarte dla publiczności spotkania z uznanymi zespołami śpiewaczymi i śpiewaczkami z regionu, koncerty, potańcówki, wykłady czy prezentacje teatru obrzędowego. Kulminacyjnym momentem będzie koncert podsumowujący letnią szkołę, na którym zaprezentują się grupy warsztatowe a koło gospodyń wiejskich przygotuje degustację lokalnych potraw. Koncert podsumowujący zakończy potańcówka z kapelą.

Wysokość dofinansowania to 45 tysięcy złotych.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1111 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39