PILNE! Jedna matura już unieważniona! Jakie zadania mieli tegoroczni maturzyści? [ARKUSZE]

2024.05.07 14:50
We wtorkowy poranek rozpoczęły się matury. Młodzież pierwszego dnia zmierzyła się z językiem polskim. Z jakimi zadaniami musieli uporać się abiturienci?
PILNE! Jedna matura już unieważniona! Jakie zadania mieli tegoroczni maturzyści? [ARKUSZE]
Fot: pixabay.com

Już zakwitły kasztany, a to oznacza, że przyszła pora na matury. Jak zawsze uczniowie rozpoczęli od egzaminu z języka polskiego. Od kilku dni w Internecie można było zaobserwować wzmożony ruch i zestresowanie zdających, którzy szukali przecieków i zastanowili się, jakie zadania mogłyby się pojawić w arkuszu.

Uczniowie najczęściej obstawiali, że pojawi się "Lalka" Bolesława Prusa. Wiele osób brało też pod uwagę "Dziady" Adama Mickiewicza, "Zbrodnię i karę" Fiodora Dostojewskiego czy "Treny" Jana Kochanowskiego. 

Co pojawiło się na tegorocznej maturze z j. polskiego?

W tym roku maturzyści musieli się zmierzyć z zadaniami dotyczącymi m.in. "Mitologii" Jana Parandowskiego oraz "Trenem X" Jana Kochanowskiego. Pojawił się również plakat przedstawienia "Kordiana" według Juliusza Słowackiego oraz fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Najwięcej emocji jak zawsze wzbudziło ostatnie zadanie, czyli wypracowanie, za które można dostać aż 35 punktów. W tym roku na maturze uczniowie mogli wybrać jeden z dwóch następujących tematów: "Bunt i konsekwencje dla człowieka" oraz "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?". Maturzysta, pisząc pracę, musiał odwołać się do lektury obowiązkowej lub do wybranego utworu literackiego. 

Jak zdający podchodzą do tematów? "Bardzo łatwe, poradziłam sobie bez problemu”, "Łatwizna", "Nie wiem, jak można tego nie zdać" - pisało wielu maturzystów. Niektórzy jednak uważają zupełnie inaczej: "No liczyłam na inne zagadnienia, nie jestem zadowolona”, "Mam mieszane uczucia, zdać zdam, ale na jaki wynik mogę liczyć, to nie wiem" - dodawali też inni. O tym, jak im poszło, dowiedzą się dopiero 9 lipca. 

Jeden egzamin już unieważniono

Jeszcze przed godz. 10.00 w sieci pojawił się arkusz, który został wrzucony przez jednego z maturzystów. Uczeń "wpadł", ponieważ na zdjęciu był widoczny jego numer PESEL. 

Dyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej - Marcin Smolik już poinformował, że egzamin został unieważniony i zdający będzie mógł do niego przystąpić dopiero w przyszłym roku. Wiadomo, że do zdarzenia doszło w jednym z liceum dla dorosłych, a dyrektor placówki już został poproszony o wyjaśnienia. Uczeń szkoły nie miał prawa wnieść na egzamin telefonu. 

"Nie da się podczas egzaminu wyciągnąć telefon i zrobić zdjęcia tak, by nikt tego nie widział. To niewykonalne" - powiedział cytowany przez onet.pl dyrektor CKE. 

Czego nie wolno wnosić na maturę?

Zgodnie z wytycznymi CKE, każdy zdający wnosi ze sobą na salę: długopis (preferowane dwa) z czarnym wkładem bądź pióro z czarnym tuszem oraz dowód osobisty bądź paszport, by móc potwierdzić tożsamości zdającego.

Oprócz tego można wnieść ze sobą: butelkę wody, chusteczki higieniczne (bez opakowania) i ołówek. W przypadku matury z matematyki, biologii i geografii dopuszczalne są także: prosty kalkulator, cyrkiel i linijka. Na maturze z fizyki można mieć kalkulator naukowy. Na geografii, historii, historii sztuki i historii muzyki dozwolone jest posiadanie i używanie lupy.

Osoby, które są chore i mają stwierdzoną niepełnosprawność, mogą korzystać także ze sprzętu medycznego (zaleconego przez lekarza) oraz leków. Zdający musi jednak o tym wcześniej poinformować komisję egzaminacyjną.

Maturzyści nie mogą wnosić na salę: telefonu komórkowego (ani innych urządzeń telekomunikacyjnych i teleinformatycznych), maskotek, figurek, talizmanów itp. Zgodnie z przepisami naruszenie regulaminu i wzięcie ze sobą telefonu, będzie wiązało się z unieważnieniem egzaminu.

CKE stosuje zabezpieczenia przed "przeciekami"

Centralna Komisja Edukacyjna używa różnych zabezpieczeń, które mają za zadanie chronić przed pojawieniem się "przecieków". Przykładowo, dyrektorzy niektórych szkół będą mieli rozmowy wideo, podczas których będą musieli pokazać nierozpakowane arkusze maturalne. Do paczek z egzaminami będą też specjalne nadajniki. Jeśli ktoś otworzy ją zbyt wcześnie, wówczas zostanie uruchomiony alarm, a CKE dowie się o całym zajściu.

Eksperci co roku apelują do maturzystów, by uważali na tzw. przecieki. W ten sposób działa wielu oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze lub dane osobowe, które później mogą wykorzystać.

ARKUSZE MATURA 2024

Arkusze maturalne dostępne są tutaj: ARKUSZE

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl
827 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39