Pokaz filmu "Mur" i spotkanie z reżyserką Kasią Smutniak

dodane dnia: 2023-11-27 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-12-04
Organizatorzy zapraszają na pokaz filmu "Mur" i spotkanie z reżyserką Kasią Smutniak.

"Mur" – debiutancki film Kasi Smutniak – to poruszający dokument o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, który powstał z potrzeby głębszej analizy tego, co wywołuje w nas poczucie bezsilności wobec cierpienia. Film jest też refleksją nad genezą zła i funkcjonowaniem murów we współczesnym świecie – zarówno tych namacalnych, jak mur cmentarza żydowskiego w Łodzi, jak i tych niewidocznych, przejawiających się w niechęci do drugiego człowieka.
Film, realizowany w dużej mierze ukrytą kamerą, łączy dynamiczne ujęcia z lasu i osobiste refleksje, jednocześnie oddając gorączkową atmosferę ratowniczych eskapad w poszukiwaniu zagubionych w puszczy migrantów. To pierwszy pełnometrażowy dokument z tak bliska pokazujący działania aktywistów na polsko-białoruskiej granicy.

Kasia Smutniak tematem kryzysu na granicy polsko – białoruskiej zainteresowała się już na samym jego początku, w sierpniu 2021 roku. W listopadzie tego roku wspólnie z aktywistami z Polski i Włoch nakręciła reportaż dla włoskiego programu Propaganda Live, który odbił się dużym echem we Włoszech. To doświadczenie i poczucie bezsilności jeszcze silniej rozbudziło potrzebę, żeby w 2022 roku wrócić na granicę i ponownie o niej opowiedzieć. Tak powstał dokument “Mur”, w którym Kasia Smutniak pokazuje przede wszystkim dramat ludzi szukających lepszego miejsca do życia i ogromny wysiłek działających na granicy aktywistów, którzy starają się im pomóc często narażając swoje życie. Motywem przewodnim filmu jest mur, który stanął na granicy polsko – białoruskiej i to on stał się powodem zestawienia dwóch perspektyw: współczesnej, a także historycznej z osobistą, rodzinną historią, którą Kasia Smutniak pokazuje nie bojąc się szczerości i ważnych rozmów. W filmie pojawia się m.in. aktywista Człowiek Lasu, czyli Mariusz Kurnyta, Jakub Sypiański, przedstawiciele Straży Granicznej, a także ojciec i babcia Kasi Smutniak, czy jej rodzina mieszkająca na wsi przy granicy z Ukrainą.


Twórcy:
Scenariusz filmu “Mur” napisali Smutniak i Marella Bombini. Wśród producentów są Domenico Procacci, Laura Paolucci i Smutniak. W produkcję zaangażowane są studia Fandango oraz Luce Cinecittà. Wkład w film ma też włoskie Ministerstwo Kultury.
Światowa premiera filmu odbyła się w połowie września 2023 roku na prestiżowym festiwalu TIFF w Toronto.

Film był też prezentowany na Festiwalu Filmowym w Rzymie.
“Mur” prezentowany będzie także na 23. MFF WATCH DOCS w Warszawie.
Piotr Czaban – dziennikarz, muzyk. Przez ostatnich 13 lat pracował w TVN24. Przygotowywał reportaże interwencyjne oraz śledcze do programów “Blisko ludzi”, “Czarno na białym” oraz “Superwizjer”. Był pierwszym dziennikarzem, który 17 sierpnia 2021 roku relacjonował to, co działo się w Usnarzu Górnym. Temat kryzysu uchodźczego stał się częścią jego życia.

Rozmowy kulturalne to cykl spotkań Białostockiego Ośrodka Kultury, w ramach którego zapraszamy wyjątkowe osobowości związane z kulturą, sztuką, nauką, działalnością społeczną. Naszymi gośćmi i gościniami są artyści/stki, naukowcy, aktywiści, społecznicy. Cykl powstał w 2020 roku w trakcie trwającej pandemii jako spotkania online, ale z czasem spotkania zaczęły się odbywać stacjonarnie.


Prowadzenie spotkania – Piotr Czaban


Start o godz. 19:00.
Wstęp wolny.

995 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39