Pokaz filmu "Ósmy dzień tygodnia"

dodane dnia: 2024-04-17 przez: Dali01
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2024-04-21
Organizatorzy zapraszają na Pokaz filmu "Ósmy dzień tygodnia" w reż. Aleksandra Forda.

W związku z 90. rocznicą urodzin pisarza Marka Hłaski, prelekcja i rozmowa po filmie - krytyk literacki Waldemar Smaszcz.

Koniec lat 50. Piotr i Agnieszka kochają się, jednak nie mają miejsca, w którym mogliby być sami. On bez mieszkania, ona — kątem u rodziców z bratem alkoholikiem i sublokatorem. Piotr szuka dla nich jakiegoś lokum, lecz kolejne niepowodzenia załamują Agnieszkę. Czy los się do nich uśmiechnie?

"Ósmy dzień tygodnia" to "półkownik" rekordzista — na swoją premierę film Aleksandra Forda czekał 25 lat. Podobno zakaz cenzorski w 1958 spowodowała negatywna reakcja samego Władysława Gomułki niezadowolonego z tego, jak na ekranie ukazana została ówczesna rzeczywistość. Zrealizowany przez jednego z najbardziej cenionych reżyserów (również przez PRL-owską władzę), był adaptacją wydanej w 1954 roku powieści Marka Hłaski — gwiazdy młodej polskiej literatury. Pisarz podjął się także roli współscenarzysty filmu, zaś w postać Piotra wcielił się bardzo popularny już wówczas Zbigniew Cybulski. Agnieszkę zagrała niemiecka aktorka Sonia Ziemann, która na planie poznała Hłaskę — swojego drugiego męża. Film był koprodukcją z zachodnioniemiecką firmą CCC-Film.

Bilet: 20 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Start o godz. 15:00.
Miejsce imprezy
ul. Legionowa 5
15-281 Białystok
Imprezy

1416 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39