Policja odzyskała 31 skradzionych audi. Zatrzymano 6 osób

2015.01.28 00:00
Białostoccy policjanci odzyskali 31 skradzionych samochodów audi o wartości rynkowej sięgającej blisko miliona złotych. Mundurowi zatrzymali też sześciu mężczyzn pod zarzutami paserstwa pojazdów.
Policja odzyskała 31 skradzionych audi. Zatrzymano 6 osób
Fot: KWP Białystok

Kradli w Polsce i zagranicą

Sprawa sięga jeszcze kwietnia 2014 roku, kiedy to białostoccy policjanci wkroczyli na posesję 25-letniego mieszkańca Łap. Z ustaleń mundurowych wynikało, że mężczyzna zajmuje się handlem kradzionymi autami i specjalizuje się w jednej marce – audi. Podejrzenia policjantów okazały się uzasadnione. Na terenie posesji kryminalni odnaleźli 4 samochody audi z fałszywymi niemieckimi dokumentami, w których stwierdzono ingerencję w pola numerowe i zmianę numeru vin. Auta pochodziły z kradzieży dokonanych w 2014 r. na terenie województwa pomorskiego. Wyjaśniający sprawę policjanci ustalili również, że zatrzymany 25-latek specjalizujący się w audi handlował "lewymi" pojazdami za pośrednictwem internetowych portali aukcyjnych i przez jego "ręce" przewinęło się kilkadziesiąt pojazdów, z których 17 pochodziło z kradzieży w kraju i za granicą.

Policjanci dotarli do obecnych właścicieli i zabezpieczyli pojazdy. Dalsze tropy sprawy wiodły do jednej z prywatnych firm z Chojnic w województwie pomorskim. Stamtąd pochodziła część dokumentów (faktur) legalizujących kradzione samochody oraz kolejne ustalone osoby, które zaopatrywały Podlasianina. Tam też zatrzymani zostali: 44-letni właściciel firmy oraz jego przedsiębiorczy, 33-letni pracownik.

- U nich policjanci odnaleźli dokumenty wskazujące na przestępczą legalizację i sprzedaż kolejnych aut - mówi podinsp. Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy podlaskiej policji. - Tym tropem mundurowi dotarli do aktualnych posiadaczy 10 takich pojazdów, które zostały zabezpieczone.

Kolejne zatrzymania w styczniu

W ostatnich dniach funkcjonariusze zatrzymali 33-latka oraz jego starszego o 2 lata kolegę. Jak ustalono, obaj mężczyźni pośredniczyli w dostarczaniu i przeróbkach kradzionych samochodów. Policjanci odwiedzili również zakład naprawy aut, którego 34-letni właściciel podejrzewany był o współudział w procederze. Właściciela na miejscu nie było, były za to 2 audi skradzione w pierwszych dniach stycznia b.r. w Kartuzach i Pruszczu Gdańskim. Sam właściciel zakładu wiedząc o tym, że poszukują go funkcjonariusze zgłosił się do białostockiej prokuratury. Podobnie jak 5 zatrzymanych wcześniej w tej sprawie mężczyzn, on również usłyszał zarzuty paserstwa kradzionych samochodów i odpowie za to przed sądem. Grozi mu kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

- Funkcjonariusze odzyskali już łącznie 31 samochodów audi o rynkowej wartości blisko 1 mln. zł. Część z nich trafiła już do prawowitych właścicieli - dodaje podinsp. Andrzej Baranowski.

Sprawa w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy, a pracujący nad nią policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1392 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39